Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

KeLLy

Natalie Portman debuteaza ca regizoare cu un film bazat pe memoriile scriitorului Amos Oz

Recommended Posts

Natalie Portman debuteaza ca regizoare cu un film bazat pe memoriile scriitorului Amos Oz

 

 

zw4l.jpg

 

 

Actrita americana Natalie Portman va debuta in calitate de regizoare cu un lungmetraj care va avea la baza volumul de memorii "A Tale of Love and Darkness" al romancierului Amos Oz, a anuntat miercuri scriitorul isralian.

Actrita americana de origine iudaica, recompensata cu premiul Oscar in 2011 pentru rolul din drama "Black Swan", va juca in noul proiect cinematografic, in care va interpreta rolul mamei scriitorului Amos Oz, care s-a sinucis atunci cand acesta avea 12 ani.

"Natalie Portman a citit «A Tale of Love and Darkness» si mi-a cerut sa ii vand drepturile pentru o adaptare cinematografica in urma cu cinci-sase ani. Am acceptat, datorita stimei deosebite pe care o am pentru cariera ei. Este o actrita excelenta", a declarat scriitorul Amos Oz.

Volumul "A Tale of Love and Darkness" relateaza copilaria petrecuta de Amos Oz in Jerusalimul devastat de razboi din anii 1940 si 1950, decesul mamei sale, calatoria sa printr-un kibut si schimbarea politicii Israelului, dupa infiintarea statului israelian.

Amos Oz a precizat ca a contribuit si la scrierea scenariului pentru acest film, iar Natalie Portman va sosi in Israel in luna septembrie pentru a pregati noua pelicula. Filmarile vor debuta in luna septembrie.

Natalie Portman, in varsta de 32 de ani, s-a nascut la Ierusalim, iar bunicii ei pe linie parterna au fost evrei care s-au mutat in Israel venind din Polonia si Romania. Actrita, care a crescut insa in Statele Unite, a dezvaluit faptul ca strabunica ei romanca a fost spion pentru serviciile secrete britanice in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial.

Natalie Portman urmeaza sa fie vazuta in curand pe marile ecrane intr-un alt film semnat de Terrence Malick, "Knight Of Cups", si in continuarea unui film cu super-eroi, intitulat "Thor: The Dark World".

 

 

Sursa : hmultiplex.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...