Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

Ludogorets - Steaua 1-0 (6-5 d. l. d.). Eliminați dramatic din UCL, roș-albaștrii merg în UEL

Recommended Posts

Steaua a ratat dramatic calificarea în grupele UEFA Champions League, fiind eliminată din play-off la loviturile de departajare de Ludogorets Razgrad, pentru care Cosmin Moți a apărat două penalty-uri, intrând între buturi după eliminarea portarului Stoyanov. Campioana României merge în grupele UEFA Europa League.

 

Paul Pîrvulescu și Cornel Râpă au fost cei ale căror șuturi de la 11 metri au fost blocate de Moți, în timp ce pentru bulgari a ratat Wanderson, tocmai brazilianul care a trimis meciul în prelungiri prin golul superb marcat în minutul 90.

 

Startul partidei a fost marcat de accidentarea lui Cristian Tănase, căzut la pământ încă de la prima fază, în a 27-a secundă de joc. A urmat, în minutul 7, ratarea mare a lui Keșeru, care a trimis alături de poartă din centrarea superbă a lui Sânmărtean, apoi Steaua a mai avut câteva momente bune, finalizate fără gol de Adi Popa (19) și același Sânmărtean (22), ultimul la capătul unei acțiuni personale de excepție.

 

După o jumătate de oră de joc, campioana României a cedat mijlocul terenului, iar Arlauskis a fost pus serios la încercare, scoțând de lângă bară o lovitură liberă executată periculos de bulgari. Cu două minute înainte de pauză, Misidjan a trecut la numai câțiva centimetri de o centrare de pe dreapta, la cea mai clară fază din care Ludogorets putea deschide scorul.

 

Gazdele au început bine și repriza secundă, prin Junior Caicara (46) și Misidjan (50), apoi Steaua a lovit bara, la lovitura de cap a lui Szukala (63). Arlauskis a apărat un nou șut, de această dată trimis de Terziev, către vinclu (75), apoi a scos și o lovitură de cap trimisă de Abalo (78). Golul a picat chiar în minutul 90, după o execuție de excepție a lui Wanderson, intrat în minutul 85. Brazilianul a punctat cu un șut din prima, de la circa 18 metri, la capătul unei mingi respinse în față de români.

 

În prelungiri, Hamza l-a pus la încercare pe Arlauskis (97), la una dintre puținele faze de poartă din cele două reprize suplimentare.

 

Românul Cosmin Moți a fost eroul bulgarilor. A intrat în poartă la ultima fază de joc, forțat de împrejurări, după ce portarul Stoyanov a fost eliminat direct pentru un fault din postura de ultim apărător. A avut o intervenție bună la o centrare, apoi au venit loviturile de departajare, unde Steaua pleca, teoretic, cu un avantaj, fiindcă avea în față un jucător de câmp, nu un portar veritabil. Tocmai Moți a fost primul executant și l-a învins pe Arlauskis, apoi a și apărat două șuturi de la 11 metri, în fața lui Pârvulescu și ultima dată în fața lui Râpă, la a șaptea lovitură.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=la1WNDIYn2E

 

Sursa: www.digisport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost un meci cu cateva ocazii ale stelei dar pacat ca norocul nu a fost de partea lor.Totusi e bine ca a fost eliminata din UCL pentru ca nu facea prea multe puncte pentru coeficientul tarii.In UEL are sanse sa traca si de grupe asa cum a mai facut-o si poate obtine puncte mai multe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca au pierdut cateva milioane de euro dar cred ca au castigat admiratia fanilor. Acum intradevar toata lumea e suparata dar cand o sa ajungem in grupe UEL avem sanse la victorii si la primavara europeana pe cand in UCL iar eram ciuca batailor faceam 2-3 puncte locul 4 si adio primavara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost un meci cu cateva ocazii ale stelei dar pacat ca norocul nu a fost de partea lor.Totusi e bine ca a fost eliminata din UCL pentru ca nu facea prea multe puncte pentru coeficientul tarii.In UEL are sanse sa traca si de grupe asa cum a mai facut-o si poate obtine puncte mai multe :)

Am avut 2 suturi mai periculoase, ratarea lui Keseru si actiunea lui Sanmartean cand a driblat 2 jucatori si a dat in plasa laterala.

 

Meci jalnic facut de ai nostri, suntem batuti de niste amatori.Aseara am fost cei mai prosti din curtea scoli, nu ai voie sa pierzi in fata unei echipe ca Ludogorets.. pur si simplu.

 

Imi pare sincer rau de : Sanmartea, Arlauskis, Varela, Szukala si Chipciu.Acesti jucatori meritau sa ajunga in UCL anul asta, insa fotbalul a tinut cu cei care l-au practicat.

 

Pur si simplu.. sunt socat, nu mai spun ca ne-a batut un romanas de'al nostru ( Moti ), sa nu mai zic ca a iesit vreo 2m in fata porti cand s-au batut loviturile dar cand bati asa jalnic la Penalty.. nu mai ai scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 2 suturi mai periculoase, ratarea lui Keseru si actiunea lui Sanmartean cand a driblat 2 jucatori si a dat in plasa laterala.

 

Meci jalnic facut de ai nostri, suntem batuti de niste amatori.Aseara am fost cei mai prosti din curtea scoli, nu ai voie sa pierzi in fata unei echipe ca Ludogorets.. pur si simplu.

 

Imi pare sincer rau de : Sanmartea, Arlauskis, Varela, Szukala si Chipciu.Acesti jucatori meritau sa ajunga in UCL anul asta, insa fotbalul a tinut cu cei care l-au practicat.

 

Pur si simplu.. sunt socat, nu mai spun ca ne-a batut un romanas de'al nostru ( Moti ), sa nu mai zic ca a iesit vreo 2m in fata porti cand s-au batut loviturile dar cand bati asa jalnic la Penalty.. nu mai ai scuze.

+ bara lui Szukala + ca daca taranul ala de Bulgaria, Stoyanov sau cum ii zice nu intra la rupere la Varela cred ca marca + lovitura libera a lui Stanciu care a trecut putin peste. Si cred ca au mai fost cateva ocazii. Oricum ei au dominat si era de asteptat. Dar nu in halul asta. Dar asa mari ocazii mie nu mi s-a parut ca au avut. Tot cam ca noi. Adica mi s-a parut ca noi am fost mai buni in tur decat au fost ei in retur.

 

In fine, ideea e ca Steaua fara Tanase care l-ati tot injurat dar care s-a dovedit important si fara Chipciu care este si mai important este greu sa faca ceva pe faza de atac doar cu Sanmartean si cu un Keseru izolat. Popa ala in afara ca alearga ca bezmeticul si incearca sa dribleze pana si jucatorii de la incalzire nimic nu stie sa faca. Stanciu n-a facut nimic in afara ca a venit prin aparare. Pe faza de atac 0, iar in aparare doar ca sa aglomereze. Totusi nu-i vad asa o mare vina pentru ca nu stiu daca a primit macar o pasa pe la 20-25 de metri de poarta. Numai in jumatatea proprie sau 40 de metri de poarta adversa. Ce sa faca si el saracu cu mingile pe acolo?

 

Echipa care a meritat cel mai mult s-a calificat. "Ciobanul" lor a inteles ca pentru a juca in UCL trebuie sa investesti INAINTE sa intri in grupe, nu dupa cum vroia sa faca Becali. Sa-i fie invatatura de minte. Anul trecut Steaua a scos cred ca vreo 40 de milioane profit si Becali a bagat cateva sute de mii in Breveld. Nu poti cand pierzi 3 jucatori, Piovaccari, Gardos si Pintilii care te-au ajutat sa intri in grupe tu sa aduci doar inlocuitor pentru ultimul si sa ai sperante ca intri in grupe.

 

Concluzia? Steaua a fost eliminata de doi caini. Daca Moti si-a facut doar treaba pentru echipa lui si n-ai ce-i reprosa, Parvulescu a distrus tot meciul. Ce sa cauti in min 90 cand mai erau doar 3 minute si aveai calificare in mana, sa faci fault la marginea careului, un fault inutil printr-o intrare de-a dreptul cretina, cu ambele picioare inainte. Apoi iti vine mingea la picior din centrare si tu respingi ca ultimul inapt in corner cand puteai sa faci bine-mersi preluare si sa dai cu ea in tribune, dar nu in corner. Si de aici sa iasa gol. Iar sa nu fii in stare sa-i dai gol lui Moti din penalty... Trebuie sa fii oleaca prost. Cred ca si eu ii dau gol. Nu inteleg cum de Galca l-a lasat sa bata in primii 5. Chiar nu l-a vazut ca gresea toate mingile si ca era demoralizat? Imi aduc aminte si de o minge care iesea in corner si el s-a chinuit s-o prinda (n-am inteles de ce) si a ratat interventia si le-a oferit bulgarilor cornerul. Ca un spirit de gluma l-am mai si vazut la penaltyuri ca il intrebase Moti ceva si el a dat din cap? Oare l-a intrebat daca bate in dreapta lui? :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum ar fi, mai bine ne-am dus in EL macar aici facem puncte pentru Romania decat in UCL 2 egaluri sau poate 3 cu putina sansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum ar fi, mai bine ne-am dus in EL macar aici facem puncte pentru Romania decat in UCL 2 egaluri sau poate 3 cu putina sansa.

Da, ai dreptate si mie imi pare bine ca mergem in EL. Daca anul trecut n-am facut mare lucru, acum cand am ramas si fara Tatarusanu, Pintilii si Gardos ce sa facem? Dar nu poti fi ipocrit sa zici ca nu ti-ar fi placut sa joci cu Real Madrid, Barcelona sau mai stiu eu ce echipa din asta mare de tot. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru ca  nu ne-am calificat.. poate ca daca in tur Chipciu marca si din penalty poate ca acum ne calificam.. dar asta e. Luam in minutul 90 gol. Daca nu era acel gol garantez ca nu mai aveau nici o ocazie. Pacat.. pacat ca am fost mai buni in tur si in retur ne-am molesit. Proasta alegere Tanase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e cel mai bine pentru noi in acest moment,sa mergem in UEL si sa facem o figura frumoasa acolo ( Steaua cat si Astra ) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ca am mers in UEL, sa vedem cu cine vom pica in grupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...