Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Korleone

"Jucătorii de valoare cer să plece!" Lista celor 8 fotbaliști care pot părăsi Petrolul

Recommended Posts

0DuJHRv.jpg

 

 

Tribunalul Prahova a aprobat intrarea în insolvență a Petrolului, iar vedetele echipei antrenate de Mircea Rednic ar putea pleca in-corpore de pe "Ilie Oană".

Este principala teamă a unui fost mare jucător al echipei, Valeriu Răchită, cel care a plecat din staff-ul clubului în urmă cu doi ani."Știam că cei din fruntea clubului nu aveau nicio legătură cu managementul sportiv", a mărturisit fostul fundaș.

 

Răchită crede că jucătorii de valoare ai Petrolului nu vor accepta situația actuală, în care unii dintre ei ar trebui să accepte renegocierea salariilor de zeci de mii de euro pe lună. Cu șanse minime de calificare în sezonul viitor al UEFA Champions League, Petrolul riscă să-și piardă fotbaliștii, iar Rednic va avea mari bătăi de cap la începutul returului.

 

"Și eu îmi doream jucători ca Tamuz sau Albin, dar nu puteam să pun clubul într-o asemenea situaţie. De asta nici nu am avut rezultate, trebuia sa ma descurc cu jucatori de liga a II-a sau liga a III-a, pentru că nu îmi permitea bugetul. De acum, la Petrolul nu se mai poate vorbi de performanţă. Probabil toţi jucătorii de valoare vor cere sa plece", a spus Vivi Răchită, conform stiridesport.ro, făcând referire la următorii fotbaliști străini:

 

  • Peterson Pecanha (35 de ani) - valoare de piață de 550.000 de euro (15 meciuri în tur)
  • Jean-Alain Fanchone (26 de ani) - valoare de piață de 800.000 de euro (9 meciuri în tur)
  • Jean-Sony Alcenat (29 de ani) - valoare de piață de 1,7 milioane de euro (16 meciuri în tur)
  • Mourad Satli (25 de ani) - valoare de piață de 500.000 de euro (14 meciuri în tur)
  • Pablo de Lucas (28 de ani) - valoare de piață de 1,8 milioane de euro (16 meciuri în tur)
  • Filipe Teixeira (34 de ani) - valoare de piață de 450.000 de euro (13 meciuri în tur)
  • Gevaro Nepomuceno (22 de ani) - valoare de piață de 500.000 de euro (11 meciuri în tur)
  • Toto Tamuz (26 de ani) - valoare de piață de 2,2 milioanede euro (15 meciuri în tur)

 

Pe această listă ar putea ajunge și fotbaliști autohtoni de certă valoare, care ar putea primi oferte tentante de la alte cluburi. Este vorba aici de Andrei Peteleu, Laurențiu Marinescu sau Victor Astafei. Înainte de startul returului în Liga 1, Petrolul este pe locul 3, cu 33 de puncte.

 

 

Sursa6MkHEla.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...