Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Radu_Toretto

[Closed] Singularity

Recommended Posts

Singularity

95643520100630790screen.jpg

 

Chiar ma bucura cand dau peste un titlu de la care nu am asteptari mari, iar acesta se dovedeste mult mai bun decat credeam. Singularity e un joc care nu aduce nimic nou in peisajul FPS-urilor, insa actiunea sa e de cea mai buna calitate.

Singularity a aparut in Europa pe 25 iunie si pe 29 iunie in SUA, iar un fapt amuzat legat de lansarea acestuia reprezinta amanarea editiei pentru Australia, din cauza cenzurii practicate acolo. Deci, din start, va imaginati ca avem de a face cu un shooter-sf nu foarte elegant, ce pune in prim plan vizual aspectele mai grotesti ale genului.

Eu nu am nimic impotriva acestei abordari, care in acest caz este extrem de asemanatoare cu stilul Doom-Quake.

Doua nume mari sunt implicate in definitivarea jocului, si anume Activision ca publisher si Raven Software ca producator. Aceste companii au fost si sunt in stransa legatura cu cei de la ID Software, autorii seriilor legendare Doom si Quake de care ziceam mai inainte.

Scenariul acestui titlu nu este unul prea complex, insa explica foarte eficient evenimentele din joc si ofera un cadru SF convingator. Rusii descopera in anii 50 pe insula fictiva Katorga-12 un element natural asemanator uraniului, insa cu o energie mult mai puternica. Elementul 99 (asa este numit in joc) ofera sansa imperiului sovietic de a spulbera dominatia americanilor pe plan nuclear, acesta putand fi integrat in arme de o putere fantastica.

Insa odata cu puterea deosebita a materialului respectiv, acesta se dovedeste extrem de instabil, fapt ce duce la o descarcare devastatoare de energie. Locuitorii insulei ce se aflau acolo pentru cercetare si exploatare sunt in mare parte omorati, iar insula este pusa sub carantina militara.

Incidentul este tinut secret de URSS, pana in 2010 cand americanii descopera o anomalie energetica in zona respectiva. Pentru a obtine mai multe informatii despre respectiva zona, guvernul american trimite o unitate de elita pentru a investiga.

Vom fi pusi in rolul soldatului Nate Renko, in incercarea acestuia de a scapa cu viata de pe Katorga-12 dupa prabusirea elicopterului menit sa aterizeze pe insula.

Pe parcursul jocului vom culege informatii ce ne vor ajuta sa ne facem o idee despre incidentul respectiv, intalnind diverse personaje ce ne vor ajuta sau care vor incerca sa ne omoare (evident).

 

95643520100630790screen.jpg

 

Cel mai dragut aspect pe care il aflam intr-un mod destul de brutal e ca supravietuitorii incidentului de pe insula au suferit mutatii ingrozitoare. Dar nu doar ei incearca sa ne elimine, ci si trupele de elita trimise de de un dictator al Rusiei ce vrea sa schimbe istoria (si reuseste in cateva randuri). Aici ajungem de fapt la subiectul jocului, si anume la TMD (Time Mani######tion Device), ce a fost dezvoltat de oamenii de stiinta rusi pentru a experimenta cu mani######rea timpului. Binenteles, ajungem in posesia dispozitivului respectiv si va trebui sa ne folosim de acesta ca si parte integranta a gameplay-ului.

Cu privire la poveste, cum spuneam, e un mod foarte direct de a crea un cadru potrivit pentru un shooter. Ideea fantezista a unei realitati deformate din cauza mani######rii timpului de catre un lider sovietic maniac suna destul de ok, mai ales pe gustul americanilor.

Insa avem si chestii referitoare la poveste si personaje care copie parca prea evident elemente din alte jocuri. Astfel, ajungem sa intalnim un personaj feminin (agent britanic infiltrat pe insula) care incearca sa ne ajute, rolul acesteia in scenariu fiind foarte asemanator cu cel al lui Alyx din Half Life 2. Avem mutanti ce au posibilitatea sa devina invizibili si sa atace extrem de violent (inspirati din S.T.A.L.K.E.R.), avem grafica in general si elemente de decor asemanatoare cu cele din Bioshock. Mecanica de joc e inspirata din alt titlu al celor de la Raven Software si anume Wolfenstein (din fericire, excelent gameplay).

Desi exista si alte similaritati cu alte shootere, acestea nu deranjeaza. Si asta din cauza unei cursivitati deosebite a actiunii si gameplay-ului ce poate fi mai rar intalnita in ziua de azi. Daca va plac shooterele in genul Quake IV sau mai noul Wolfenstein, v-ati scos. Singularity ofera un gameplay clasic prin excelenta, insa extrem de calitativ. Nu avem nimic inovator aici, insa jocul se descurca foarte bine la ceea ce isi propune sa ofere.

Actiunea este sangeroasa si intensa, multe ori fiind pusi in fata unor gramezi de cadavre insangerate si membre spulberate.

 

95643720090221790screen.jpg

 

Ne sunt oferite multe momente tensionate si in care trebuie sa reactionam imediat, insa modul de joc extrem de fluid ne da posibilitatea sa raspundem la timp si adecvat.

Armele sunt foarte eficiente, insa limitate ca numar. In schimb, exista posibilitatea upgrade-ului acestora.

Elementul pe care cei de la Activision incercau sa-l prezinte ca fiind

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am jucat Singularity

Pe sfarsit m-am cam plictisit, dar m-am chinuit putin si l-am terminat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joc rar astefel de jocuri dar la plictiseala merg joc in general Jocuri Mai RP .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa grafica..Chiar ma uimit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zilele astea mi l-am luat si eu dar am uitat sa'l instalez :D Cred ca o sa'l instalez in seara asta si o sa revin cu parerea mea =)) Din ss-uri mi se pare frumos .. ma refer la grafica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos joc mai ales grafica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte frumos chiar merita incercat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...