Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

portoobv

Ziua judecatii in fotbalul romanesc!

Recommended Posts

Becali afla acum daca isi ia Valiza: "N-am emotii, n-am facut nimic rau!"

 

ziua-z-azi-se-asteapta-verdictul-in-dosarul-transferurilor-procurorii-cer-peste-100-de-ani-de-puscarie_size1.jpg

Copos, MM Stoica, Borcea, Fratii Becali, Gigi Netoiu, Padureanu si Gica Popescu isi afla verdictul! Becali asteapta si el un raspuns in cazul Valiza! Vezi aici tot ce se intampla!

 

6 martie 2012. Dupa mai bine de trei ani de judecata si 38 de termene, ziua de azi poate deveni o zi memorabila in fotbalul romanesc. Opt conducatori de club, actuali si fosti impresari pot afla verdictul la prima instanta in dosarul transferurilor considerate de procurori dubioase.

Tribunalul Bucuresti a finalizat pe 21 februarie 2012 "Dosarul Transferurilor" si a anuntat ca amana pronuntarea pentru doua saptamani. Termenul expira azi, cand ar trebui dat verdictul: "Pronuntarea se va face in sedinta publica, in functie de completul de judecata. Nu pot preciza ora la care se va face anuntul".

Cei opt implicati in dosar sustin ca instanta nu are cum sa dea azi verdictul. "Nu vom merge la tribunal pentru ca stiam ca 6 martie este termen doar pentru depunerea concluziilor. Noi le-am depus azi (nr - ieri), asa ca nu au cum sa se pronunte pentru ca numai in dosarul meu sunt 40 de pagini de concluzii. Daca sentinta se da pe 6 martie, inseamna ca decizia era deja luata si nici nu au mai citit concluziile", a declarat agentul Victor Becali, scrie ProSport.

In ceea ce priveste oamenii cheie din acest dosar, vorbim in primul rand de judecatoarea Geanina Teodorovici, cea care l-a considerat nevinovat pe seful Ligii, Dumitru Dragomir, anul trecut, in dosarul cu sediul LPF. Totodata, la sfarsitul anilor '90, judecatoarea l-a condamnat pe celebrul Zaher Iskandarani pentru contrabanda cu tigari. Tot ea e cea care, in 2006, la greva avocatilor, i-a amendat pe 6 dintre cei care au refuzat sa pledeze!

Despre procurorul Cristian Anghel, surse judecatoresti sustin ca face parte din asa-numita "escadrila a lui Basescu", intrati la DNA si DIICOT prin subterfugii administrative. El a avut un conflict cu Geanina Teodorovici in Dosarul Transferurilor, scrie Gazeta Sporturilor.

 

1 = inselaciune cu consecinte deosebit de grave (inchisoare intre 10-20 de ani)

 

2 = evaziune fiscala (intre 5-15 ani)

 

3 = spalare de bani (intre 3-12 ani)

Iata si lista cu cei invinuiti si pedepsele propuse:

George Copos

Condamnare cu executare catre jum@tatea maxima a pedepsei (1, 2)

 

Mihai Stoica

Condamnare cu executare peste minimul pedepsei (1, 2)

 

Cristi Borcea

Condamnarea cu executare catre jum@tatea maxima a pedepsei (1, 2, 3)

 

Ioan Becali

Condamnarea cu executare catre maximul pedepsei (1, 2)

 

Victor Becali

Condamnarea cu executare catre maximul pedepsei (1, 2)

 

Gigi Netoiu

Condamnarea cu executare peste minimul pedepsei (1, 2, 3)

 

Jean Padureanu

Condamnarea cu executare catre minimul pedepsei (1, 2)

 

Gica Popescu

Condamnare cu executare peste minimul pedepsei (1, 2)

 

Tot azi, Gigi Becali afla la Inalta Curte de Casatie si Justitie daca isi va recupera sau nu valiza cu 1,7 milioane de euro pe care o pregatise prentru premierea jucatorilor de la Universitatea Cluj in 2008.

 

Invinuitii din Dosarul transferurilor inca nu au ajuns la tribunal. Procesul trebuia sa inceapa in jurul orei 8.30!

 

10.30 Gigi Becali a ajuns la Inalta Curte de Casatie si Justitie si s-a intalnit cu Rica Raducanu. A incercat sa-l transfere pe rapidist la Steaua. "Vino, ma, la noi. Copos n-are nici 2000 de euro sa-ti dea", a gumit Becali cu Raducanu.

 

In legatura cu verdictul de azi, patronul Stelei a anuntat ca nu are nicio emotie. "Nu are ce sa mi se intample, sunt banii mei o sa-i recuperez. Nici pentru finul meu n-am emotii, n-a facut nimic ilegal", a declarat Becali inainte sa intre in sedinta in care va afla daca isi primeste inapoi cei 1,7 milioane de euro.

 

Sursa : www.sport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...