Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ferb_ferb

FIFA History : 1994-2012

Recommended Posts

Salut,dupa cum spune si titlul "FIFA History : 1994-2012" m-am gandit sa postez o mica istorie a jocului de fotbal "FIFA" .

Am gasit pe Youtube un videoclip , care mi s-a parut interesant , si am zis sa-l postez sa vedem evolutia jocului.

 

 

 

FIFA are o istorie aparte si s-a nascut in anul 1993, joc produs de Electronic Arts si distribuita sub marca EA Sports. Primul joc lansat a fost FIFA '94 insa pana in anul 1997, FIFA nu era un joc atat de cunoscut mai ales ca nu oricine isi putea permite un calculator la aceea vreme. Insa incepanad din toamna anului 1997, odata cu lansarea FIFA '98 s-au schimbat multe. Jocul a suferit modificari importante iar faptul ca din ce in ce mai multa lume isi procura calculatoare, a facut ca FIFA sa devina unul dintre cele mai poupare jocuri virtuale ale planetei.

 

Schimbari majore mai putem semnala si in 2002 cand EA Sports se hotareste sa imbunatateasca semnificativ pentru acea vreme, grafica dar si gameplay-ul jocului cu noul FIFA 2003. 2005 este si el un an important, FIFA 06 dand startul a unei noi revolutii in era FIFA. In fine, in 2008 incepe epoca moderna a erei FIFA, iar ultimile serii incepand de la FIFA 2009 pana in prezent, aduce vanzari senzational de mari pentru cea mai cunoscuta companie de jocuri din lume, Electronic Arts.

 

FIFA 12 reprezinta varful de lance al acestei serii si probabil ultimul sau penultimul din aceasta epoca moderna a seriei FIFA. Spun asta pentru ca odata la cativa ani, FIFA aduce modificari importante in joc atat la nivel gameplay cat si la nivel grafic. Asadar daca FIFA 12 este asemanator cu FIFA 11 din multe puncte de vedere, asteptam ca in anii viitor sa vedem din nou o schimbare la fata a acestei serii cunoscute pe intregul mapamond, FIFA.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ImAk3hfqJJw&feature=player_embedded#at=13

 

Sursa: www.pesromania.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte interesant!

 

Sunt curios cati dintre cei care au produs FÍFA '94 au contribuit si la FIFA '12...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fifa 94-95-96-97-98 , prima "era" ,sunt facute de parca sunt miniclipuri :))... de la fifa 99 a inceput sa se faca acea grafica si script mai bun cu care se continu pana la fifa 2003 ...... In 2004 o noua "era", de la fifa 2004 pana la fifa 2010 sunt folosite cam aceleasi moduri skinuri si scripturi din ce in ce mai avansate dar sunt tot aceleasi cu un upgrade mai nou ... O noua "era" este inceputa de la fifa 2011, 2012, si cam pana la fifa 2015 o sa vedeti cam aceleasi constructi scripturi upgradate din ce in ce mai frumos.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho ce vremuri,ce ma mai jucam fifa 2003 si fifa 2004 ,erau adevarate jocuri pe atunci

Oricum fifa a inceput sa se dezvolte pe la fifa 2003 c-am asa ,2004 a fost mai smecher si dupa c-am toate au acelasi aspect

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel si eu .. inainte ma jucam in fiecare zi fifa 2004 ... iar acum a schimbat totul de-odata :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...