Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Makaveli

Cel mai 'nebun' vis al lui Guardiola

Recommended Posts

pep-guardiola.jpg?width=610

 

Venirea lui Guardiola pe banca lui Bayern le-a aprins imaginaţia ziariştilor de pretutindeni, care s-au grăbit să vorbească de eventuale ţinte ale tehnicianului spaniol.

 

Ultima variantă, însă, este şi cea mai plauzibilă, având în vedere că şi-a găsit lumina tiparului sub semnătura jurnaliştilor de la Bild, ziar care a anunţat în exclusivitate şi venirea fostului tehnician al Barcelonei pe Allianz Arena.

 

Astfel, conform sursei citate, ţinta numărul unu a lui Guardiola este Luis Suarez, atacantul care scrie istorie în acest sezon pentru Liverpool. Pep nu crede în varianta Mandžukić, chiar dacă jucătorul croat a demonstrat în acest sezon că se poate conta pe el şi consideră că un atac Suarez - Gomez este ideal pentru gruparea bavareză.

 

Din câte se pare, oficialii munchenezi sunt dispuşi să ofere o sumă record pentru Bundesliga: aproximativ 50 de milioane de euro pentru atacantul "cormoranilor".

 

"Pep Guardiola nu a intrat încă în pâine la Bayern, dar şi-a fixat cea mai importantă prioritate pentru sezonul viitor. Tehnicianul spaniol le-a transmis oficialilor că şi-l doreşte pe Luis Suarez, iar aceştia l-au asigurat că vor face toate demersurile necesare pentru a-l transfera", notează Bild.

 

40 de milioane de euro este recordul all time pentru un transfer în Bundesliga. Bayern a plătit această sumă imensă pentru a-l aduce, în 2012, pe Javi Martinez, de la Bilbao.

 

29 de milioane de euro este cota de piaţă a lui Luis Suarez, conform site-ului de specialitate transfermarkt.de

 

31 de goluri a înscris uruguayanul, în 66 de meciuri în tricoul lui Liverpool

 

16 goluri a marcat vârful în 22 de etape, în acest sezon, fiind al doilea golgheter al Premier League, după Robin van Persie

 

Sursa: ProSport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda .. Guardiola cred ca vrea cam multe cu o echipa ca Bayern ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramane de vazut ce va face Guardiola, pana acum nu a demonstrat ca poate face performanta cu o echipa mai putin valoroasa. Primul an o sa fie o euforie la Munchen incat o sa joace de o sa 'manance pamantu' :)) cred eu, dar dupa aceea ramane de vazut. Ii urez bafta, dar nu sunt foarte convins ca va face prea mari performante cu Bayern.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este testul suprem pentru Guardiola, este sau nu este cel mai bun antrenor de club din lume?

Cred ca nu va trece acest test deoarece si-a ales o echipa care nu ii poate aborda foarte usor stilul sau de joc. Oricum este foarte interesant sa vedem ce va face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guardiola va da totul sa faca din bayern ce a facut din Barcelona dar ii va fi greu sa faca asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba nasoala e ca in echipa lui Bayern nu sunt starurile Barcelonei si Guardiola se va descurca greu cu jucatorii de la Bayern.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda .. Guardiola cred ca vrea cam multe cu o echipa ca Bayern ..

Adevarat , Bayern Munchen e doar o echipa care a jucat de 2 ori finala UCL in 3 ani , ultima finala fiind pierduta cu un ghinion urias...

 

Bundesliga cred ca este un campionat ce i se potriveste perfect lui Suarez , nu cred ca ar avea probleme de adaptare. Guardiola este un antrenor mare , bineinteles ca nu ii are la Bayern pe Messi,Iniesta,Xavi , totusi eu nu cred ca e panica , sunt jucatori foarte valorosi in lotul nemtilor , acum singurul lucru care l-ar putea duce in jos pe Guardiola ar fi ambitia jucatorilor , in mare sunt aceeasi care au pierdut cele 2 finale UCL (2010 si 2012) , moralul lor este la pamant , nu mai joaca fotbal cu aceeasi pofta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda .. Guardiola cred ca vrea cam multe cu o echipa ca Bayern ..

 

Cum adica vrea cam multe de la o echipa ca Bayern? Pai Bayern ai impresia ca e Valencia sau Udinese sau Benfica sau vreo echipa din asta de plan secund?

 

Bayern are un buget foarte mare de transferuri. Problema la ei sunt salariile, pentru ca nu-si pot permite sa plateasca salarii mari din cauza taxelor mari din Germania.

 

 

Este testul suprem pentru Guardiola, este sau nu este cel mai bun antrenor de club din lume?

Cred ca nu va trece acest test deoarece si-a ales o echipa care nu ii poate aborda foarte usor stilul sau de joc. Oricum este foarte interesant sa vedem ce va face.

 

Eu tin sa te contrazic. Nu i se putea potrivi mai bine o alta echipa, poate decat Borussia Dortmund, cu mentiunea ca la Dortmund nu sunt asa multi bani ca la Munchen.

 

In Germania, pentru cine urmareste stie deja ca jocul echipelor se bazeaza in general pe posesie, mai ales in cazul lui Bayern sau Borussia Dortmund.

 

Cu niste jucatori ca: Schweinsteiger, Kroos, Javi Martinez, Robben, Ribery, Muller, Lahm, Boateng, s.a.m.d. poti foarte usor sa faci un joc bazat pe posesie (vedeti si nationala Germaniei cam ce a jucat la CE 2012).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...