Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

Real se califică în finala Cupei Regelui după ce a spulberat-o pe Barcelona

Recommended Posts

ronaldo.jpg?width=610

 


ECHIPELE DE START


Barcelona (4-3-3): Pinto - Alves, Piqué, Puyol, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta
Rezerve: Valdés, Tello, Villa, Adriano, Mascherano, Song, Thiago

Real Madrid (4-2-3-1): Diego Lopez - Arbeloa, Ramos, Varane, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Özil, Ronaldo - Higuain
Rezerve: Adán, Pepe, Kaká, Benzema, Essien, Modric, Callejón

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Fără Vilanova, Barcelona a părut o echipă care nu se regăseşte, iar Messi a fost invizibil

Ronaldo a marcat pentru a şasea oară consecutiv pe „Camp Nou”, devenind primul jucător care reuşeşte această performanţă

Barca are probleme cu adevărat! În mai puţin de o săptămână, catalanii au pierdut calificarea în finala Cupei Spaniei şi trebuie să remonteze pe „Camp Nou” un handicap de două goluri cu AC Milan, în optimile Ligii Campionilor. Însă cum poate Barcelona să reuşească acest lucru, când jocul formaţiei „azulgrana” e din ce în ce mai slab cu un Roura impasibil pe bancă, iar defensiva Barcei primeşte gol după gol în fiecare meci?

Ronaldo, erou din nou pe “Camp Nou”
  Aseară, în returul semifinalei Cupei Regelui, Barca a clacat în faţa propriilor suporteri. Şi chiar în faţa marii rivale, într-un meci eliminatoriu! Deşi a avut din nou o posesie superioară (67%), formaţia catalană a fost învinsă în urma unor contraatacuri de manual. La primul, Ronaldo a fost faultat în careu de un Pique imprudent. Tot portughezul a deschis scorul din penalty (13), devenind primul jucător care marchează în şase „Clasico” la rând în deplasare. Iar de aici, Barca nu şi-a mai revenit. Catalanii au bifat al patrulea meci consecutiv în care nu marchează în prima repriză şi al 12-lea la rând în care primesc cel puţin un gol. Dacă defensiv, Barca a fost depăşită total, în atac lucrurile nu au stat mai bine. Surprinzător, catalanii au greşit enorm de multe pase, Iniesta şi Fabregas au părut total depăşiţi şi Messi a fost un simplu pasager pe teren, fără niciun şut pe poartă în prima repriză, fiind izolat de defensiva madrilenă. Iar Ronaldo nu a iertat. La prima ocazie, portughezul a reuşit „dubla” în minutul 57, după un nou contraatac lansat de Khedira. CR7 a devenit astfel primul jucător cu două „duble” pe Camp Nou în meciuri consecutive şi l-a egalat pe Messi în topul golgheterilor în „Clasicele” din deplasare, cu opt goluri, fiind la doar trei reuşite de recordul absolut deţinut de Gento. Lovitura de graţie a dat-o francezul Varane, cu o lovitură de cap perfectă în minutul 67. Golul lui Jordi Alba (89) nu a mai contat nici măcar la impresia artistică. Iar Barca are multe de schimbat până sâmbătă, când se deplasează pe „Bernabeu” pentru un nou „Clasic”. De data aceasta, în campionat, unde are 16 puncte în faţa madrilenilor.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Min. 90 - Final de meci. Real se califică în finala Cupei Regelui.
Min. 89 - GOL BARCELONA! Jordi Alba înscrie din pasa lui Iniesta
Min. 85 - Intrat de puţin timp pe teren, Pepe îşi face numărul. Portughezul intră într-un clinci cu jucătorii Barcelonei şi cade. La reluare se observă că a fost simulare
Min. 84 - Schimbare la Real. Intră Essien, iese Alonso
Min. 83 - Ocazie mare pentru Real! Ronaldo trage, dar Pinto este la post
Min. 78 - Schimbare la Real. Iese Ozil, intră Pepe
Min. 73 - Schimbare la Barcelona. Intră Alcantara, iese Xavi
Min. 71- Schimbare la Barcelona. A intrat Tello, a ieşit Pedro
Min. 70 - Schimbare la Real. Iese Higuain, intră Callejon
Min. 68 - GOL REAL! Barcelona e KO! Varane înscrie imparabil cu o lovitură de cap după o centrare din corner VEZI VIDEO AICI
Min. 63 - Pinto este nevoit să iasă din careu pentru a respinge o minge din faţa lui Ronaldo. Real a fost foarte aproape de golul 3
Min. 60 - Diego Lopez iese şi repinge cu capul din faţa lui David Villa
Min. 59 - Schimbare la Barcelona. Iese Fabregas, intră David Villa
Min. 57 - Gol Real! Di Maria scapă pe contraatac, îl culcă pe Puyol, apoi îi pasează lui Ronaldo care înscrie din 6 metri. Portughezul a ajuns la 12 goluri în El Clasico
Min. 52 - Succesiune de ocazii la poarta Realului! Busquets şi Iniesta nu reuşesc să îl bată pe Diego Lopez
Min. 50 - Mare ocazie pentru Coetrao! Fundaşul portughez are o execuţie slabă şi Pinto reţine
Min. 47 - Incursiune spectaculoasă a lui Messi, dar argentinianul este oprit de Varane
Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45 - Finalul primei reprize. Este al patrulea meci consecutiv al Barcelonei în care nu înscrie în prima repriză


Min. 45 - Jordi Alba cade la marginea careului după un contact cu Sergio Ramos. La reluare se observă că fundaşul Barcelonei simulează.
Min. 41 - Ocazie mare pentru Real! Sergio Ramos este aproape de gol după o centrare în careul Barcelonei
Min. 40 - Cartonaş galben pentru Puyol
Min. 37 - Arbeloa este avertizat cu cartonaş galben pentru un faul la Iniesta. Messi execută, mingea trece foarte puţin pe lângă bara din dreapta lui Lopez
Min. 35 - Fază incredibilă! Messi este blocat de arbitrul Undiano Mallenco, jucătorii Barcei sunt extrem de revoltaţi
Min. 34 - Pedro este împins de Xabi Alonso în careu, arbitrul nu dictează 11 metri
Min. 28 - Higuain este iertat de un cartonaş galben după ce a şutat în minge după fluierul arbitrului. Argentinianul fusese surprins în ofsaid
Min. 27 - Iniesta finalizează cu un şut pe lângă poartă o acţiune de atac a Barcelonei
Min. 25 - Varane reuşeşte să respingă centrarea lui Fabregas şi îndepărtează pericolul de la poarta lui Lopez
Min. 22 - Pinto reţine şutul lui Ronaldo din marginea careului
Min. 18 - Ronaldo execută defectuos o lovitură liberă de la mare distanţă
Min. 14 - La numai un minut distanţă de la deschiderea scorului de către Ronaldo, din penalty, şi catalanii cer o lovitură de la 11 metri la o cădere în careu a lui Cesc, dar centralul partidei lasă jocul liber.
Min. 13 - Gol Real! Ronaldo transformă lovitura de la 11 metri. Este al 6-lea gol consecutiv pentru CR7 pe Camp Nou, record absolut pentru un jucător care marchează în deplasare în El Clasico
Min. 12 - Penaly pentru Real! Pique îl faultează pe Ronaldo şi vede "galben"
Min. 11- Lovitură liberă pentru Barca. Messi este faultat de Arbeloa.
Min. 7 - Cesc încearcă să-l surprindă pe Diego Lopez, dar portarul reţine şutul
Min. 2 - Messi ratează prima ocazie a meciului! Argentinianul trimite puţin pe lângă din câţiva metri
Min. 1 - Startul meciului

 

Sursa: www.prosport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un fleac , i-a ciuruit Ronaldo :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca si de data asta Real da dovada de maturitate si reuseste sa zdrobeasca Barcelona. :)

Daca erau putini mai atenti in ultimele minute probabil scorul s-ar fi terminat 3-0. Oricum felicitari ambelor echipe...

Chiar daca pe tere sa vazut doar una :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Messi a aratat din nou ca un adevarat "Magician" a disparut complet la fel ca si pe San Siro cu Ac Milan :O

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit .. un meci corect :) .. RONALDO a aratat de ce e mai bun ca Messi si de ce merita Balonul De Aur !

 

Messi a aratat din nou ca un adevarat "Magician" a disparut complet la fel ca si pe San Siro cu Ac Milan :O

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata Messi nu v-a putea sa faca ce face Ronaldo ;) ( Nu are viteaza lui , tehnica , detenta , forta ) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesii daca nu a jucat bine in acest meci inseamna ca nu este mai bun? Dc are Mai multe trofee si Balonu de Aur la castigat consecutiv? Ma nu mai vorbiti daca nu stiti , ce sa intamplat asera a fost o eroare , catalanii nu mor pentru o cupa , sa sti, sa vezi in Primera Divison Sambata sa vezi ce le da acolo, ei nau jucat dur sa nu se accidenteze si sa nu mai poata juca sambata, o sa vezi ce-o sa le faca.

 

P.S : Barcelona a castigat de mai multe ori in fata lui R.Madrid ... sa nu uitam ca le-a dat si 5-0 .. asa ca nu mai vorbi digeaba..

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit .. un meci corect :) .. RONALDO a aratat de ce e mai bun ca Messi si de ce merita Balonul De Aur !

 

Pot sa stiu si eu ce mare scula a fost Ronaldo? Un gol din penalty si celalalt dat cu poarta goala? Bravo lui, nu e usor sa dai 2 goluri contra Barcelonei, dar il ridicati in slavi parca a driblat vreo 5 jucatori inainte sa dea gol.

 

Despre meci, nu stiu ce sa zic ca nu l-am vazut. Cert e ca Barcelona, inclusiv Messi, trece printr-o perioada foarte proasta. Se vede clar lipsa de forma.

 

Va bucurati ca scoate Real pe Barca din Copa del Fraieri. Pai in Anglia a castigat-o celebra Swansea in fata si mai celebrei Brighton. Campionatul e important, iar Barcelona nu a pus niciodata accent pe cupa. Drept dovada, faptul ca Pinto joaca mereu titular in cupa, chiar daca e vorba si despre rivala de moarte, Real Madrid. Nu vrea sa diminuez cu nimic faptul ca Realul a fost peste Barca aseara, dar va ganditi ca poate cei de la Barcelona nu se motiveaza la fel in Cupa? Sa nu mai zic si de faptul ca ei joaca fara antrenor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesii daca nu a jucat bine in acest meci inseamna ca nu este mai bun? Dc are Mai multe trofee si Balonu de Aur la castigat consecutiv? Ma nu mai vorbiti daca nu stiti , ce sa intamplat asera a fost o eroare , catalanii nu mor pentru o cupa , sa sti, sa vezi in Primera Divison Sambata sa vezi ce le da acolo, ei nau jucat dur sa nu se accidenteze si sa nu mai poata juca sambata, o sa vezi ce-o sa le faca.

 

P.S : Barcelona a castigat de mai multe ori in fata lui R.Madrid ... sa nu uitam ca le-a dat si 5-0 .. asa ca nu mai vorbi digeaba..

 

Si tu acum ce faci ? Iti aduci aminte de meciuri de acum 2 ani, cand a castigat Barca cu 5-0 :)) ?

Daca e sa o luam asa, atunci cand Real avea echipa de stele gen : Ronaldo, Beckham, Roberto Carlos, Raul, etc. Nu misca Barcelona si nu numai Barcelona, nici o echipa. Dar daca e sa ne aducem aminte de meciuri de acum 100 de ani nu ajungem nicaieri. Prezentul conteaza. Si momentan Real este peste Barca. Datorita ultimului meci.

Daca Barca reuseste sa o invinga pe Real sambata la 15:00 atunci demonstreaza ca este peste Real.

 

 

Pot sa stiu si eu ce mare scula a fost Ronaldo? Un gol din penalty si celalalt dat cu poarta goala? Bravo lui, nu e usor sa dai 2 goluri contra Barcelonei, dar il ridicati in slavi parca a driblat vreo 5 jucatori inainte sa dea gol.

 

Despre meci, nu stiu ce sa zic ca nu l-am vazut. Cert e ca Barcelona, inclusiv Messi, trece printr-o perioada foarte proasta. Se vede clar lipsa de forma.

 

Va bucurati ca scoate Real pe Barca din Copa del Fraieri. Pai in Anglia a castigat-o celebra Swansea in fata si mai celebrei Brighton. Campionatul e important, iar Barcelona nu a pus niciodata accent pe cupa. Drept dovada, faptul ca Pinto joaca mereu titular in cupa, chiar daca e vorba si despre rivala de moarte, Real Madrid. Nu vrea sa diminuez cu nimic faptul ca Realul a fost peste Barca aseara, dar va ganditi ca poate cei de la Barcelona nu se motiveaza la fel in Cupa? Sa nu mai zic si de faptul ca ei joaca fara antrenor.

 

Nu e chiar asa cum spui tu. Ronaldo a facut singur acel penalti. Daca nu il faulta Pique probabil dadea gol, pentru ca era intr-o pozitie favorabila. Si golul al doilea, nici acela nu a fost usor. Depinde de asezarea ta in teren. Daca Ronaldo era la 2 metri mai in spate sau mai in fata atunci nu cred ca mai dadea gol. Dar eu despre asta vorbesc, ca a fost omul potrivit la locul potrivit. Iti spun din propria experienta ca nu e foarte usor sa dai un gol sau sa joci fotbal. Nu prea poti sa compari golurile intre ele.

 

Ma faci sa rad :)) Cum adica nu se motiveaza la fel ? Adica vrei sa zici ca Barca practic nu vruia sa castige. Deaceea a lasato pe Real sa castige.

A da si inca o chestie. Treaba cu Pinto. Nu are nici o legatura cu cupa. Valdes am inteles ca ar dorii o marire de salariu si probabil va pleca de la Barca, deaceea joaca Pinto, nu are treaba cu Cupa  :-j

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tu acum ce faci ? Iti aduci aminte de meciuri de acum 2 ani, cand a castigat Barca cu 5-0 :)) ?

Daca e sa o luam asa, atunci cand Real avea echipa de stele gen : Ronaldo, Beckham, Roberto Carlos, Raul, etc. Nu misca Barcelona si nu numai Barcelona, nici o echipa. Dar daca e sa ne aducem aminte de meciuri de acum 100 de ani nu ajungem nicaieri. Prezentul conteaza. Si momentan Real este peste Barca. Datorita ultimului meci.

Daca Barca reuseste sa o invinga pe Real sambata la 15:00 atunci demonstreaza ca este peste Real.

 

 

 

Nu e chiar asa cum spui tu. Ronaldo a facut singur acel penalti. Daca nu il faulta Pique probabil dadea gol, pentru ca era intr-o pozitie favorabila. Si golul al doilea, nici acela nu a fost usor. Depinde de asezarea ta in teren. Daca Ronaldo era la 2 metri mai in spate sau mai in fata atunci nu cred ca mai dadea gol. Dar eu despre asta vorbesc, ca a fost omul potrivit la locul potrivit. Iti spun din propria experienta ca nu e foarte usor sa dai un gol sau sa joci fotbal. Nu prea poti sa compari golurile intre ele.

 

Ma faci sa rad :)) Cum adica nu se motiveaza la fel ? Adica vrei sa zici ca Barca practic nu vruia sa castige. Deaceea a lasato pe Real sa castige.

A da si inca o chestie. Treaba cu Pinto. Nu are nici o legatura cu cupa. Valdes am inteles ca ar dorii o marire de salariu si probabil va pleca de la Barca, deaceea joaca Pinto, nu are treaba cu Cupa  :-j

 

Cu Milan a jucat Pinto? In campionat o sa joace Valdes, vei vedea. Pinto este portarul de Cupa de foarte mult timp, iar Valdes chiar daca va pleca, va fi titular pana la finalul contractului, mai putin in meciurile de Cupa.

 

Si da, se motiveaza altfel in campionat. Si nu am zis ca Barca nu vroia sa castige. Normal ca vroia sa castige, dar din ce observ, Barca pune mai putin accentul pe Cupa si ma gandesc ca poate nu au fost la fel de motivati ca cei de la Real, care neavand nicio sansa in campionat, au mizat foarte mult pe Cupa. Iti dai seama ca ar fi fost un dezastru sa fie scoasa si din Cupa ieri si poate si din Champions League saptamana viitoare sau cand se joaca.

 

Eu nu vreau sa diminuez meritul lui Ronaldo, e important sa fie acolo, in gura portii, dar nu trebuie acum sa-l facem mare pentru ca n-a dat cine stie ce golazzo. Bravo Realului, sunt intr-o forma mai buna in momentul acesta si au fost mult peste Barca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa stiu si eu ce mare scula a fost Ronaldo? Un gol din penalty si celalalt dat cu poarta goala? Bravo lui, nu e usor sa dai 2 goluri contra Barcelonei, dar il ridicati in slavi parca a driblat vreo 5 jucatori inainte sa dea gol.

 

Despre meci, nu stiu ce sa zic ca nu l-am vazut. Cert e ca Barcelona, inclusiv Messi, trece printr-o perioada foarte proasta. Se vede clar lipsa de forma.

 

Va bucurati ca scoate Real pe Barca din Copa del Fraieri. Pai in Anglia a castigat-o celebra Swansea in fata si mai celebrei Brighton. Campionatul e important, iar Barcelona nu a pus niciodata accent pe cupa. Drept dovada, faptul ca Pinto joaca mereu titular in cupa, chiar daca e vorba si despre rivala de moarte, Real Madrid. Nu vrea sa diminuez cu nimic faptul ca Realul a fost peste Barca aseara, dar va ganditi ca poate cei de la Barcelona nu se motiveaza la fel in Cupa? Sa nu mai zic si de faptul ca ei joaca fara antrenor.

 

Nu conteaza cum a dat golurile ci conteaza ca le-a dat a fost omul potrivit la locul potrivit . El a scos penalty tot el l-a transformat iar la golul al 2-lea Di Maria l-a invatat pe Puyol cum sa faca sfoara din picioare :)) a tras la poarta iar Ronaldo a marcat pentru a 2-a oara. Messi de ce nu a dat gol? Ca tot ai spus ca au fost 2 goluri asa aiurea .

Legat de "Copa del Fraieri" asa cum ii spui tu , parca anul trecut cand a castigat-o Barcelona si a pus accent pe cupa anul trecut  nu se mai numea asa si ii era acordata mult mai multa atentie ca n-a La Liga era deja la Madrid. Si sa nu comparam Cupele din Anglia cu Cupa din Spania , in aglia sunt mai multe competitii numite : Cupa Angliei , Cupa Ligii Angliei , FA Community Shield si Capital One Cup Final ( Cupa pe care a castigat-o Swansea acum impotriva celor de la Bradford nu Brighton :)  ) 

 

Amandoi tinem cu echipe diferinte si tot timpul se vor gasi scuze :)) . Nu tot timpul Barcelona v-a castiga importiva celor de la Real Madrid cat si cei de la Real Madrid nu vor castiga tot timpul impotriva celor de la Barcelona . 

 

-Edit-

 

Daca punea mai putin accent pe cupa Barcelona juca doar cu rezervele nu juca cu 10 din 11 titulari ( aici doar Pinto a fost schimbat ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Barca cred ca a castigat o cupa in ultimii 5 ani. Eu pe asta ma bazez cand spun ca Barca nu prea pune accent pe Copa del Rey. Si sincer sa-ti zic ca sa vezi cat ma intereseaza si pe mine Copa del Rey, habar n-aveam ca a castigat Barcelona anul trecut aceasta cupa.

 

Si despre faza cu Messi ca de ce nu a dat, poate pentru ca nu l-a ajutat nici echipa. Ai putea lua in calcul si treaba asta. Dar oricum, Messi e intr-o forma slaba.

 

Ultimul post aici ca vad ca sunteti infierbantati rau ca mai bate si Realul pe Barca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu-mi vine sa cred ce este cu Barcelona , a luat bataie de la Ac Milan acum de la Real. Oare va deveni Real mai buna ca Barca ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted 9 minutes ago

Sincer nu-mi vine sa cred ce este cu Barcelona , a luat bataie de la Ac Milan acum de la Real. Oare va deveni Real mai buna ca Barca ?

 

 

 

 

Realu mereu o sa fie dupa Barca .. ce se intampla cu Barcelona acu sa mai intamplat cu cativa ani in urma, dupa care a revenit si a nimicit TOT .. doar stati sa se termine tot tambalaul de la catalani si o sa vedeti cum Renaste Barcelona ..

 

P.S: Realu ziceti ca este peste Barca da? atunci de ce Barca este pe Primu LOC la 16 puncte de real ..???

 

Io vam zis mereu Realu o sa fie sub Barca ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted 9 minutes ago

Sincer nu-mi vine sa cred ce este cu Barcelona , a luat bataie de la Ac Milan acum de la Real. Oare va deveni Real mai buna ca Barca ?

 

 

 

 

Realu mereu o sa fie dupa Barca .. ce se intampla cu Barcelona acu sa mai intamplat cu cativa ani in urma, dupa care a revenit si a nimicit TOT .. doar stati sa se termine tot tambalaul de la catalani si o sa vedeti cum Renaste Barcelona ..

 

P.S: Realu ziceti ca este peste Barca da? atunci de ce Barca este pe Primu LOC la 16 puncte de real ..???

 

Io vam zis mereu Realu o sa fie sub Barca ..

 

Vezi ca te cam bate romana...

 

Barcelona nu a fortat cupa vrea sa dea totul in UCL si La Liga, o sa vedeti ca sambata in campionat nu va mai fi la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...