Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

quinT

Mutu vs Keseru vs Alibec! Granzii din Liga I se intaresc de la REDUCERI: trei atacanti cu 3 goluri marcate!

Recommended Posts

Mutu vs Keseru vs Alibec! Granzii din Liga I se intaresc de la REDUCERI: trei atacanti cu 3 goluri marcate!

 

 

mutu-vs-keseru-vs-alibec-granzii-din-lig

 

 

Adrian Mutu, Claudiu Keseru si Denis Alibec sunt cele mai importante transferuri facute de echipele care se bat la titlu in acest sezon, dar sunt cei trei oamenii potriviti care sa decida un campionat?

 

Adrian Mutu - 34 de ani

Cota lui Mutu s-a prabusit dramatic in ultimii ani dupa ce la un un moment dat "Briliantul" era estimat la 25 de milioane de euro. Suspendarile dupa scandalul Cocaina si Sibutramina, dar si mutarea de la Fiorentina la Cesena si apoi la Ajaccio i-au redus cota lui Mutu pana la 500.000 de euro, cea mai mica din cariera sa. Dinamo l-au luat de la FC Arges cu 600.000 de dolari si l-a vandut pe 7 milioane de dolari la Inter Milano. 

Mai mult, Mutu a produs paguba unor echipe ca Chelsea sau Juventus dupa scandalul cocaina. Juventus l-a transferat dupa suspendare iar englezii i-au obligat prin tribunal pe italieni sa plateasca daune. Chelsea platise 22 de milioane de euro pentru transferul sau - record pentru un roman.

Mutu n-a marcat niciun gol in acest sezon pentru Ajaccio si a prins putine meciuri. In acest moment, revenirea in Liga I pare singura solutie pentru el. Are 165 de goluri marcate la nationala si la toate echipele din Europa (fara FC Arges si Dinamo)

PRO: Experienta, atrage spectatorii la stadion, leadership

CONTRA: Varsta, lipsa de motivatie, e conflictual, viata extrasportiva.

 

Claudiu Keseru - 27 de ani

Steaua cauta un golgheter care sa il faca uitat pe Rusescu iar Keseru este considerat omul potrivit pentru asta. Dar sunt sanse mari ca atacantul adus de la Bastia sa fie exact opusul. Adica cel care va pasa decisiv pentru colegii sai de la Steaua. Keseru are o medie de 7.3 goluri pe sezon din 2004 pana acum si e cotat la 1,8 milioane de euro. 

Keseru a fost golgheter in liga a doua franceza, dar a avut in total mai multe pase de gol decat puncte in clasamentul marcatorilor. Oricum, Steaua are nevoie si de un pasator, dar Keseru vine in Ghencea ca sa dea goluri. 

La fel ca si Mutu si Alibec, Keseru nu a castigat niciodata un trofeu in cariera sa. Steaua se bate pentru campionat, Cupa Romaniei si chiar Europa League (visul promis de Reghecampf suporterilor).

PRO: Experienta si educatie in Franta, are 27 de ani si se afla in vizorul nationalei.

CONTRA: Putine goluri, s-a remarcat doar in liga a doua franceza, a esuat cand s-a transferat in prima liga, la o echipa modesta ca Bastia. 

 

Denis Alibec - 23 de ani

E cel mai tanar dintre ei, a trecut pe la Inter si s-a remarcat mai mult prin viata extrasportiva. Hagi l-a comparat cu Benzema si a promis ca ii resusciteaza cariera, insa Alibec a marcat doar doua goluri la Viitorul. Alibec e cotat la fel ca Mutu, 500.000 de euro, si are 21 de goluri in cariera sa, 10 dintre ele fiind marcate la tineretul lui Inter. Rafa Benitez il promovase pe Alibec in echipa mare a lui Inter, insa spaniolul a fost indepartat dupa o serie de rezultate catastrofale iar Alibec si-a luat adio de la gigantii Italiei. 

PRO: Varsta, increderea lui Hagi, experienta din Italia.

CONTRA: Nu e un lider, nu marcheaza multe goluri, va avea concurenta la Astra si risca sa sa ajunga rezerva la Giurgiu. 

Astra, Steaua si Petrolul viseaza la milioanele din Champions League cu trei transferuri ieftine, dar cu risc mare de esec. Mutu, Keseru si Alibec au trei goluri marcate in acest sezon, mult prea putin pentru echipe cu pretentii.

 

 

 

 

Sursa: Sport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian Mutu - Eu zic ca ii va atrage pe Petrolu` in jos , este un jucator lent, tehnica nu mai poti spune ca este punctul forte , iar eu zic ca domnu` Sumudica cand a zis ca Mutu poate castiga de unul singur un meci s-a inselat. Are foarte multe reactii "daunatoare", iar cu fanii Petrolului nu trebuie de multe ori sa ai iesiri ca imediat te taxeaza.

 

Claudiu Keseru - Eu unul zic ca se va adapta la jocul Stelei , deoarece este mai mult un joc de posesie si contraatacuri , iar Keseru are viteza necesara pentru a depasi fundasii adversi,iar in legatura cu Bastia , eu zic ca daca i se acorda mai multe minute pe teren de la meci la meci , ar fi fost un jucator foarte eficient.

 

Denis Alibec - Nu cred ca va prinde primul 11 in echipa Astrei. Parerea mea este ca are moralul scazut , deoarece a prins un transfer in strainatate , dar degeaba , nu a putut sa isi arate "talentul" si este un pas inapoi intoarcerea in Liga 1. 

 

Asta este doar punctul meu de vedere , dar speram sa toti cei 3 jucatori sa reuseasca performante la echipele care evolueaza si sa poata ajuta si Nationala , cand este nevoie de ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian Mutu - Putea sa fie mare fotbalist , dar se pare ca i-a lipsit creier , acum pe final de cariera o sa joace la misto mai mult ca sigur ca nu mai are nimic de demonstrat decat inca un scandal.

 

Claudiu Keseru - Nu prea stiu cum joaca si ce calitati are insa toata lumea il lauda , e posibil sa fie o revelatie insa nu cred ca e atat de mare pe cat l-a facut presa.

 

Denis Alibec - Nu prea a avut sanse sa arate ce poate , la Viitorul juca binisor insa nu prea m-a convins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 Jucatori de care nu pot comenta dar despre mutu pot spune cateva lucruri acestea ar fi ca nu mai are nici un interes pentru a juca la nivel inalt tocmai de aceea se intoarce in Romania sa joace in liga 1 unde nu va fi cine stie ce pretendent pentru top marcator sau alte chesti iar pentru nationala nu mai are nimic de demonstrat pentru ca si-a ratat sansele si atitudinea lui a lasat de dorit si pentru ce performanta a avut in Franta sa dus pe apa sambetei. Cat despre Keseru eu zic ca in liga 1 romana va face treaba buna daca sa descurcat in liga a doua franceza se va descurca si in liga 1 din romania. Alibec asta am vazut ca are probleme cu dieta sa fata de dulciuri si ca este un arogant amarat, norocul poate sa vorbeasca pentru el pentru ca a ajuns la inter.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...