Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Radu_Toretto

[Closed] Sniper : Ghost Warrior

Recommended Posts

Sniper : Ghost Warrior

 

99113320100628790screen.jpg

 

Cred ca acest joc a fost asteptat cu ardoare de multi dintre voi, iar unii l-au si jucat deja. Parcurgand si eu campania single-player, o sa va comunic ca de obicei impresiile lasate de acest nou titlu al polonezilor de la City Interactive.

Sniper: Ghost Warrior a fost lansat pe 24 iunie, pe X-Box 360 si PC, iar la baza acestuia sta incercarea de a combina modern-fps-urile cu actiunea calculata si lenta a unui stealth, totul fiind redat prin prisma unor personaje implicate intr-un conflict localizat in America de Sud. Respectivele personaje fac parte din fortele speciale americane, care incearca sa aplaneze conflictul si sa elimine personajele profund negative ce incearca sa forteze controlul zonei in detrimentul po######tiei civile. Binenteles, eliminarea respectivelor personaje va fi facuta cu ajutorul abilitatilor voastre de sniping.

Avem de a face, in primul rand, cu un shooter tactic. Asta nu inseamna ca nu vom avea parte si de momente mai rapide si tensionate, in care va trebui sa atacam direct anumite pozitii ale inamicului si sa ii eliminam pe toti in cel mai caracteristic si neoriginal mod imitand asaltul unor incaperi in slow-motion din COD Modern Warfare.

De asemenea, sa nu credeti ca celebrul titlu al celor de la Infinity Ward a fost singura sursa de inspiratie pentru producatorii jocului. Cea mai directa sursa o reprezinta jocul Sniper Elite, de unde au fost atent copiate secventele cinematice in care este redata spectaculos traictoria glontului in drumul sau spre capul victimei.

Ok, sa zicem. Multe titluri foarte bune au copiat elemente de succes ale altor jocuri.

Dar nu se termina aici. Grafica jocului reprezinta o copie (cam nereusita dar bine optimizata) a jocului Crysis, jungla si efectele de post-procesare folosite semanand oarecum cu peisajele remarcabile din titlul de mai sus. Bun, acum o sa ma intrebati de ce e rau sa imiti la capitolul grafica cel mai aratos joc din istorie. Pai, parerea mea e ca decat sa realizezi o imitatie ce nu poate fi echivalenta si nicidecum superioara, mai bine incerci o alta abordare.

Dar nu vreau sa ma intelegeti gresit. Sniper: Ghost Warrior nu este un joc rau.

Gameplay-ul reuseste sa fie destul de cursiv, realizarea sa generala fiind multumitoare. Situatiile intampinate, precum va spuneam, sunt destul de diverse pentru a nu ne plictisi, iar secventele ce au in prim plan gloantele noastre, desi nu sunt originale, arata bestial.

Misiunile in care suntem lunetist se bazeaza pe schimbarea continua a pozitiei de tragere si pastrarea cat mai eficient a discretiei, cel mai bine fiind sa tragem doar atunci cand este neaparat necesar (in multe cazuri acest lucru este obligatoriu).

Cea mai importanta tactica folosita in deplasari este binenteles stealth-ul, trebuind o mare parte din joc sa ne taram prin tufisuri pentru a ajunge la tinta noastra sau pentru a ne infiltra intr-o baza inamica. Nu suna deloc rau, insa nu prea exista libertate de abordare a traseului sau a atacului in general. Multe jocuri ne lasa sa alegem intre o abordare mai agresiva si mai directa, insa in acest caz de multe ori exista numai o singura posibilitate de a atinge scopul. Si cand spun o singura posibilitate, chiar una singura exista (avem un singur traseu corect pana la tinta, ce trebuie mai mult ghicit decat intuit). E destul de greu sa-ti dai seama ce elemente de decor iti vor oferi cover si unde anume risti sa fii expus.

Misiunile in care trebuie sa atacam direct sunt marcate si ele de de probleme. Gradul de dificultate este destul de ridicat, la

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare interesant si cerintele nu sunt mari...

O sa il iau, multumesc Raducu =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e destul de interesant dar 90% din joc e copiat dupa Farcry 2 ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte reusit jocul si nu foarte greu ... Eu l'am terminat la 2 zile dupa ce l'am luat .. Dar acolo scria ca cica am jucat 5h si 30 min parca :-?? Probabil .. Cred ca'l voi lua din nou :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda lam downloadat dar se pare ca placa video mia tras tzeapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt inebunit dupa sniper:X am jucat si sniper elit ...aolo ce joc =)) numai grafica lasa de dorit :))

Brb Downloading

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am asteptat de ceva vreme jocul asta.

Nu oricine il poate juca (Cerintele fiind putin cam mari)

Incercati-l!

Nu veti regreta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am jucat e destul de frumos jocu dar e un joc pt cei pasionati de sniper ca sunt cam grele pt mine misiunile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa il incerc si eu sa vad cum e pare interesant .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place grafica , cred ca e superb , plus ca cerintele sunt mici . E perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOW,Foarte Frumos

O interbare:Este numa gen:Stai undeva si omori oameni?sau poti conduce masini/barci,etc..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti conduce barci / masini si restu... Dar nici nu stai doar intr'un loc .. ci te plimbi din loc in loc eliminand totul in fata ta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grafica e superba...O sa il incerc :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte fain acest joc , am jucat si inca joc , imi plac mult jocurile cu stealth.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare foarte interesant la prima vedere ,am sa il downloadez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din trailer nu arata rau am sa-l downloadez si eu cat e off samp =))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...