Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

juicyfigy

HD Radeon 6670 viitorul GPU pentru urmatorul XBOX

Recommended Posts

Editorul Digital Foundry Richard Leadbetter, a declarat intr-un interviu ca sansele de folosire a Radeon 6670 pe urmatoarea generatie de console Xbox sunt destul de mari.

 

"Daca aceasta poveste este adevarata, arata clar faptul ca Microsoft mizeaza pe pret si nu pe performanta," a declarat Leadbetter.

 

"La standardele unui PC, Radeon 6670 nu .are performante extraordinare, clasandu-se doar in raza entry-level, si adresandu-se entuziastilor Home Cinema . Se chinuie sa atinga 20 fps in Battlefield 3 la setari high si rezolutie 1080p, si aproape 30 fps in Crysis 2 la aceeasi rezolutie."

 

 

"Cu toate acestea pusa intr-o consola, cu modificari speciale, si cu o platforma care sa o suporte, va putea avea performante foarte mari. Daca ne uitam in trecut la primul GPU al 360-ului descoperim ca se afla modesta X800 (modest fiind putin spus), apoi venind un upgrade la X1800/1900. Chiar daca luam in calcul acestea, alegerea este una ciudata, deoarece viitoarea consola Microsoft se vrea una cu performante care sa faca marcaj strans viitoarei console de la Sony.

 

Conform unor surse din anturajul proiectului, 6670 proiectat pe Xbox va avea performante de sase ori mai mari decat 360 si cu 20% mai mari decat Wii U.

 

Configuratia finala alaturi de care va incepe productia de serie, va fi anuntata in august anul curent, iar productia ar trebui sa inceapa la finele anului 2012.

 

Consola va fi livrata catre magazine la sfarsitul lunii octombrie 2013, sau inceputul lunii Noiembrie aceluiasi an.

 

La sfarsitul anului trecut, a circulat un zvon conform caruia Microsoft va lansa doua modele din urmatoarea consola. Amandoua vor avea inclus Kinect, insa una va avea un pret scazut, pentru buzunarele tuturor, iar cealalta va fi dedicata gamerilor inraiti.

 

Va fi oare acest GPU montat pe ambele modele de Xbox ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu despre ATI RADEON ca nu prea are viata lunga.

 

Eu am avut 2 placi video diferite, pe diferite calculatoare si dupa 10 luni sa ars tot, motivul placa video. Nu spun ca si acuma sunt tot la fel, dar mi-a creat o impresie proasta ati radeon. Ar fi o idee "proasta" sa puna ATI pe xbox. Daca punea nvidia era altceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...