Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Radu_Toretto

[Closed] NFS si Battlefield: pariul contra Windows XP

Recommended Posts

NFS si Battlefield: pariul contra Windows XP

 

347.jpeg

 

Doua jocuri importante, care vor fi lansate anul acesta de Electronic Arts, nu vor putea fi jucate pe sistemul de operare Windows XP. NFS The Run si Battlefield 3 utilizeaza motorul grafic Frostbite 2, care nu are suport decat pentru DirectX 10 si DirectX 11. In concluzie, jocul va putea fi utilizat doar de cei care au instalate sistemele de operare Windows 7 si Windows Vista.

 

In Romania, sistemul Windows XP este destul de popu.lar inca, in primul rand datorita reticientei cu care a fost primit Windows Vista de catre consumatori, in al doilea rand datorita vanzarilor destul de slabe de calculatoare noi din anii trecuti, lucru datorat crizei economice.

 

Cum Windows 7 a fost primit cu bratele deschise de public, ne-am intrebat care o fi inca ponderea Windows XP pe piata din Romania. Drept urmare, am accesat statisticile wizoo.ro, vanzari-inchirieri.ro si systemreq.info si am ajuns la concluzia ca, din calculele noastre, Windows XP este inca cel mai utilizat sistem de operare din Romania, cu putin peste 50 % din piata. Windows 7 vine puternic din urma, dar inca este pe locul 2, avand in jur de 40% din cota, iar Windows Vista mai este instalat cam pe 5%-6% din calculatoarele care au accesat cele 3 site-uri.

 

 

Intrebarea logica este daca NFS The Run si Battlefield 3 vor avea succes pe PC sau vreo putere de influenta asupra gamerilor in migrarea catre noul Windows 7.

 

Cu toate ca, din punct de vedere grafic, ambele jocuri sunt deosebite fata de editiile anterioare, sansele pentru a provoca o posibila schimbare par a inclina mai mult catre NFS:The RUN, Battlefield 3 plecand oricum cu sansa a doua in genul shooter (privind vanzarile seriilor din anii trecuti), Call of Duty: Modern Warfare 3 parand favoritul si in acest an.

 

Fiind doar o parere personala, in Romania, cred ca jocurile vor atrage utilizatori catre noul Windows 7, dar ma astept ca vanzarile din acest an ale celor doua jocuri sa fie cu mult sub cele de anul trecut, Windows XP rezistand inca in razboiul contra Windows 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine ca am Windos 7 :>:X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care au calculatoare de a juca aceste jocuri automat au si windows 7. Nu cred ca ai gtx580 si 4GB ram, dar ca OS folosesti Windows XP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 3GB ram... presupun ca o sa imi mearga pc este destul de nou si normal toate jocurile noi imi merg :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...