Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marci

"Blat" pentru Balonul de Aur?

Recommended Posts

FIFA, în pragul unui scandal monstru! Mai mulţi antrenori şi căpitani susţin că au votat altfel! "E trist ce se întâmplă!"

 

messi1.jpg?width=610

 

Balonul de Aur a ajuns, pentru a patra oară consecutiv, la Lionel Messi. Argentinianul i-a depăşit astfel pe Marco van Basten, Michel Platini şi Johan Cruyff, toţi având în palmares trei astfel de trofee.

 

Conform FIFA, Messi a fost votat de 41,28% dintre jurnaliştii, jucătorii şi antrenorii de pe întreg mapamondul, procent ce i-a adus mult râvnitul trofeu. Pe următoarele două locuri s-au clasat, în ordine, Cristiano Ronaldo (23,47%) şi Andres Iniesta (10,78%).

 

La două zile după decernarea premiului în cadrul galei de la Zürich, mai mulţi dintre votanţi s-au plâns în presa locală şi pe Twitter că voturile le-au fost schimbate de FIFA. Printre aceştia se numără Buffon, Thiago Silva şi selecţionerul Columbiei, Jose Pekerman.

 

Votanţii care acuză FIFA de schimbare a opţiunilor

Thomas Rosicky (jucător Arsenal / Cehia): "Jur că am votat cu Cristiano Ronaldo, dar FIFA a dat votul meu lui Messi"

Gianluigi Buffon (jucător Juventus / Italia): "Am votat cu Cristiano Ronaldo, dar pe liste votul meu e pentru Pirlo"

Thiago Silva (jucător PSG / Brazilia): "L-am votat pe Cristiano Ronaldo, dar votul meu, conform FIFA, s-a dus la Messi. E trist ce se întâmplă"

Nurdin Saleh (jurnalist din Indonesia) spune că a votat cu Xavi, dar votul său i-a fost atribuit lui Messi

Jose Pekerman (selecţioner Columbia): "Normal că am votat cu Falcao. FIFA a zis totuşi că am votat cu Messi. Nu ştiu ce s-a întâmplat, dar eu nu am votat Messi"

Tomas Danilevicius (jucător Juve Stabia / Lituania) a votat cu Messi, dar pe listele FIFA apare că ar fi votat cu Ibrahimovic.

 

AICI lista oficială publicată de FIFA

 

Sursa: www.prosport.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce se intampla cand esti Fan " Messi " / piticul pomanagiu.Niciodata nu o sa inteleg ce va place atat de mult la Messi , va dau un mic sfat : Cautati pe youtube.com Cristano Ronaldo Skills Manchester United dupa uitativa la piticul vostru.Adevarat mai este si faptul ca de cand s-a mutat la Real Madrid i-a mers destul de prost insa ramane un fotbalist urias si pentru mine si multa lume ramane cel mai bun dintre toti.

 

ON : Este o greseala stupida , insa acest lucru trebuie dovedit si dupa sa se traga cloncuzi.Posibil si ca acesti jucatori / jurnailisti sa faca haz de necaz ca a iesit Messi chiar daca ei au votat cu el.Sa mai apara ceva si in presa nu ?

 


P.S Daca nu iesea Ronaldo , macar Falcao sau Ibrahimovic.In niciun caz piticul pomanagiu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platini si 'gasca' lui de la FIFA :-j. A si spus, sau a dat de inteles, intr-un interviu ca el cat o sa fie la FIFA numai Messi o sa ia Balonu' de Aur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ati luat-o razna... Omul da 100 de goluri intr-un an si tot nu e cel mai bun :)) Ori n-aveti o treaba cu fotbalu ori va orbeste cocalarismul din Ronaldo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristiano Ronaldo nu seamana deloc cu Lionel Messi.Sunt 2 jucatorii de perspective diferite, n-au o asemanare intre ei, poate doar ca joaca in unul din cele mai mari campionate ale lumi, insa Cristiano Ronaldo este un jucator mai complet decat Lionel Messi, si sa nu uitam Radu, Messi joaca atacant, pe cand Ronaldo mij. Stanga.Messi l-a depasit cu 10-15 goluri pe Ronaldo anul trecut din cauza ca Xavi, Iniesta si cei din echipa Barcelonei l-au ajutat foarte mult, la Real mai putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cred ca ati luat-o razna... Omul da 100 de goluri intr-un an si tot nu e cel mai bun :)) Ori n-aveti o treaba cu fotbalu ori va orbeste cocalarismul din Ronaldo.

 

Ce te face sa zici ca e cocalar ? Este cocalar doar in ochii fanilor de la barcelona. La Real sunt prea multe vedete si asta cam strica la echipa. Daca Ronaldo ar avea cu cine sa joace ar fii cu totul altul. Timp de 7 ani toata lumea isi indrepta privirea spre Manchester, spre Ronney dar spre Ronaldo mai mult. De ce ? Pentru ca in cel mai puternic campionat din lume Ronaldo juca extraordinar de bine ! Cum dribla si cum statea in teren pentru Manchester, nu a stat niciodata la Real cum statea acolo, pentru ca nu are cu cine sa joace. Gandeste-te la 17/18 ani cand era un copil la Sporting cum juca, ce alt pusti mai joaca cum juca Ronaldo asa spectaculos ? Nimeni ! La goluri este anul lui Messi si este de respectat cate goluri a reusit, dar atat a reusit Messi anul acesta, golurile si nimic mai mult. Ibrahimovic a facut spectacol si a dat si goluri, exact cat sa le ajute pe Milan/PSG/Suedia. La fel si Falcao ce goluri a dat in Super Cupa Europei, ti mai mare dragu sa te uiti la ele. Pentru mine si majoritatea iubitorilor de fotbal asta asta inseamna spectacol nu ce face Messi. La un meci obisnuit al barcelonei iti spun sincer, cam adorm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Messi e mult peste Cristiano Ronaldo dar anu asta Messi a inscris 100 de goluri si-a ajutat echipa cu ce a putut,iar cei doi Messi si Ronaldo sunt doua firi total diferite.Dupa parerea mea Messi a meritat si anu acesta balonul de aur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e naspa ce face Messi...Uite vreo 10 din cele mai naspa goluri date de Messi anul asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=3fV1S7V6PuU

 

Mi-e si scarba cum ia mingea de la jumatea terenului si intra cu ea in poarta. Sau cum suteaza din pozitii aproape imposibile direct in vinclu. De cacao...Nici la Steaua nu ar face fata Messi...

 

In schimb sunt mult mai marfa ratarile lui Ronaldo din toate pozitiile dar mai ales cu poarta goala:

http://www.youtube.com/watch?v=wQzKABhF62k

http://www.youtube.com/watch?v=d_E9l_BfPJ8

http://www.youtube.com/watch?v=x2_HEMB2WhE

 

 

Superjucator Ronaldo, ce pot sa zic.

Si cand zic ca e cocalar, pai e cocalar.Isi pune 70 de cercei in urechi, 3 tone de gel in par, sepcute roz si alte balarii de poponar cocalar. Cum sa nu fie cocalar cand are stilul asta.

 

Va impresioneaza extraordinar de mult cum ia mingea Ronaldo din lovituri libere si trage ca ghiolbanu. Mai lipseste sa-si faca cruce inainte sa traga si un "Doamne ajuta" pentru ca asta cam inseamna executiile lui. Trage cat poate de tare, uneori se duce in poarta, cateodata in peluza, dar ce conteaza, e Ronaldo zeul :))

 

Ronaldo daca avea fizicul lui Messi nu juca nici in liga a 3-a din Spania. Norocul lui este ca are un fizic de-a dreptul impresionant si o biomecanica a lovirii mingii foarte buna. In schimb faimosele lui dribblinguri pe loc sau in care da mingea pe langa adversar si o ia la fuga nu ma impresioneaza.

 

Nu uitati ca pe langa Messi stau mai mereu 3-4 fotbalisti si cauta sa-l aglomereze mereu. Cu toate astea el reuseste ce reuseste, iar multe dintre golurile pe care le da nu pleaca de la niste pase ale lui Ozil, Xabi Alonso sau Di Maria care te lasa singur cu portarul, ci de la o serie succesiva de dribblinguri sau un-doiuri cu ceilalti coechipieri.

 

V-am dat filmulete de pe youtube, v-am dat statistici, v-am explicat si ca Messi e un uscat si n-are fizic iar Ronaldo e ditamai boul, daca nu vreti sa intelegeti si o tineti voi pe-a voastra cu Ronaldo, eu nu am de ce sa mai continui. Eu sincer il vad si pe Iniesta peste Ronaldo si v-am explicat si de ce. Jocul lui Ronaldo se bazeaza 70% pe fizicul lui.

 

@quZt: M-ai lamurit cat fotbal stii daca Ronaldo e mijlocas la Real Madrid.

@Cretsu: Gandeste-te ca Messi la 17 ani juca la Barcelona nu la Sporting, intr-o echipa cu Ronaldinho, Eto'o si alti baieti grei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radu, crede-ma stiu ce zic. Degeaba ai pus tu 2-3 filmulete cu Messi care ia mingea fuge de nebun si da gol. N-are toate calitatile pe care le are Ronaldo, nu este un jucator complet ca Ronaldo. Daca tu ii compari pe Ozil, Xabi Alonso si Di Maria cu Iniesta, Xavi si Busquets, este o comparatie nu tocmai ok. Messi este doar un fotbalist de viteza care stie cand sa traga la poarta, are simtul ei si in afara de a da o pase corecta, un un-doi si a se pozitiona corect, n-are alte calitati. Messi n-are un joc bun la cap, Messi are o tehnica buna, dar nu are jocul spectaculos al lui Ronaldo.

 

Daca Messi ar fi in echipa Realului si Cristiano in echipa Barcelonei, crede-ma Messi ar exista pe teren doar prin mici sclipiri ale sale si prin tehnica sa de invidiat, atata tot.

In formula pe care o folosea acum 1an juca mij. stanga, acum pentru ca joaca un sistem cu 3 atacanti, este urcat in linia a 3-a dar tot izolat in banda stanga este, pe cand Messi are tot jocul in fata, fiind un atacant central si are alta viziune a jocului.

 

- poftim jucatorul tau preferat, Messi ce fel rateaza. Aici sunt pe putin 10 ratari ale lui mai grave decat ale lui Ronaldo.(jocul pe care il practica Ronaldo este mult mai greu decat cel al lui Messi, al doilea fiind ajutat foarte mult de catre coechipieri).

 

- cand o marca si Messi astfel de goluri, atunci iti voi da dreptate.

- Cristiano Ronaldo skills.

http://www.youtube.com/watch?v=uNj6uIm7sXU - Dupa parerea mea, el este cel mai bun din toate timpurile, iar Ronaldo este prin preajma sa la driblinguri, insa niciodata nici el nici Messi nu vor ajunge la talia la care a fost Ronaldinho.

 

Si cu asta am incheiat, amandoi sunt jucatori excelenti, total diferiti, dar cred ca Ronaldo este cel putin la valoarea lui Messi, daca nu si mai bun. :)

Ronaldo nu este cocalar doar prin faptul ca stie sa se poarte, sa fie la moda. Crezi ca un om atat de important ar risca sa fie astfel catalogat? Nu cred, are in spate zeci de stilisti care il ajuta.


Salut Radu :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai quZt tu chiar nu vezi ca mai bine de jumatate din golurile alea sunt date din suturi de la distanta? Ce mare scula ti se pare tie asta ca el cum prinde mingea ori baga capu in pamant si dribleaza ori trage ca disperatu la poarta. Pai din moment ce tragi 20 de suturi pe meci la poarta din toate pozitiile fi sigur ca ajungi sa dai si goluri din astea. Nu spune nimeni ca Ronaldo nu e bun, dar e bun din cauza fizicului sau impresionant. Nu cred ca a fost niciodata un fotbalist cu un asemenea fizic. Uita-te si tu ca el are un sut extrem de puternic, o detenta extraordinara si o viteza impresionanta. Messi nu are niciuna dintre astea. Messi are o viteza impresionanta insa doar pe spatii foarte mici.

 

Mai uita-te ca golul 4 pe care ei l-au pus la best goals by Ronaldo, Messi a dat dintr-o pozitie si mai dificila, tot de pe acolo, dar cu piciorul stang (mult mai greu cu stangul de acolo). Gasesti asta in videoul pe care l-am pus eu cu Messi.


Ratarile despre care spui tu la Messi sunt ratari normale, care se pot intampla, sa-ti acopere foarte bine portarul unghiurile sau sa aiba un reflex norocos sau pur si simplu sa nu fi destul de concentrat acolo. Tu chiar nu iti dai seama ca in filmuletul pus de tine, majoritarea ratarilor sunt din cel putin 1 la 1 cu portarul? Iar eu ce am pus sunt cateva cu toata poarta goala in fata, din 5 metri. Pai tu compari una cu alta? Tu compari ca ii scoate portaru mingea lui Messi cu faptul ca Ronaldo nu e in stare sa puna latul la o pasa in fata portii goale? Sa nu mai zic ca majoritatea ratarilor din acel filmulet sunt de acum o gramada de timp, de cand Messi avea parul mare.

 

Nu ma mai contrazic ca n-are rost.

 

Ia uite-l pe machoman cu floare-n par =))

 

1.jpg

 

Asa moda...Asa stilisti... =))

 

 

LE: Ronaldo n-ar juca nimic la Barcelona, ar ajunge ca Ibrahimovic, dupa cateva luni sa plece cel mai probabil. Nu sunt tinuti la Barcelona jucatori care joaca doar pentru ei gen Ronaldo sau Ibrahimovic. Si daca ma contrazici si aici iti aduc aminte ca Ronaldo a declarat anul trecut ca daca nu era el, Real Madrid era la jumatatea clasamentului. Daca nici cu o astfel de declaratie nu demonstreaza cat de individualist e...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cristiano Ronaldo nu seamana deloc cu Lionel Messi.Sunt 2 jucatorii de perspective diferite, n-au o asemanare intre ei, poate doar ca joaca in unul din cele mai mari campionate ale lumi, insa Cristiano Ronaldo este un jucator mai complet decat Lionel Messi, si sa nu uitam Radu, Messi joaca atacant, pe cand Ronaldo mij. Stanga.Messi l-a depasit cu 10-15 goluri pe Ronaldo anul trecut din cauza ca Xavi, Iniesta si cei din echipa Barcelonei l-au ajutat foarte mult, la Real mai putin.

Pleaca ma cu colacalru' tau :)) Numai arfe de capul lui, in timp ce joaca viseaza numai femei. Joaca la Real pentru ca are echipa care sa-l sustina si d-aia da goluri, cand era la Manchester intr-adevar juca fotbal dar acum daca ar castiga trofeul ar castiga toata echipa, el nu a facut nimic pentru trofeul ala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radu, ceea ce ai spus tu acolo este in mare parte adevarat, Ronaldo este unul dintre cei mai individualisti jucatori, dar fara el Real Madrid nu ar fi fost asa de puternica, trebuie sa-i dam dreptate. In legatura cu ratarea lui Ronaldo, ne dovedeste ca se poate intampla si la case mai mari, cand o sa pui 2-3 ratari in genul asta ale lui Ronaldo atunci iti voi da dreptate si in acest caz. Uitate la Messi cate ratari prostesti are si dupa uitate si la Ronaldo.

In cazul pozei puse, poate s-a prostit si el, dar crede-ma este unul dintre cei mai stilati din lumea mondena, toate tabloidele scriu asta despre el.
In legatura cu fizicul sau impresionant, singur si l-a dobandit prin sport, sport si iar sport.

 

http://www.gsp.ro/international/campionate/as-cristiano-ronaldo-face-3000-de-abdomene-aproape-zilnic-166143.html - inot, abdomene si altele.

 

Chiar daca nu este cel mai modest jucator, este unul dintre cei mai buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Radu, ceea ce ai spus tu acolo este in mare parte adevarat, Ronaldo este unul dintre cei mai individualisti jucatori, dar fara el Real Madrid nu ar fi fost asa de puternica, trebuie sa-i dam dreptate. In legatura cu ratarea lui Ronaldo, ne dovedeste ca se poate intampla si la case mai mari, cand o sa pui 2-3 ratari in genul asta ale lui Ronaldo atunci iti voi da dreptate si in acest caz. Uitate la Messi cate ratari prostesti are si dupa uitate si la Ronaldo.

In cazul pozei puse, poate s-a prostit si el, dar crede-ma este unul dintre cei mai stilati din lumea mondena, toate tabloidele scriu asta despre el.

In legatura cu fizicul sau impresionant, singur si l-a dobandit prin sport, sport si iar sport.

 

http://www.gsp.ro/international/campionate/as-cristiano-ronaldo-face-3000-de-abdomene-aproape-zilnic-166143.html - inot, abdomene si altele.

 

Chiar daca nu este cel mai modest jucator, este unul dintre cei mai buni.

Pai ti-am pus 2 ratari cu poarta goala mai sus, uite-le:

Prima cu poarta goala: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hZGmu5kb0Vs

A doua cu poarta goala: http://www.youtube.com/watch?v=wQzKABhF62k

 

Deci imi dai dreptate, ms :))

 

Cu 2 lucruri iti dau dreptate:

  • fara el Real Madrid nu ar fi asa de puternica (dar tot puternica ar fi)
  • este unul dintre cei mai buni jucatori (dupa Messi si Iniesta cred eu)

Fizicul sau impresionant este si nativ. Uita-te cati fotbalisti la inaltimea lui au viteza pe care o are el. Asta se antreneaza foarte putin si este mai degraba nativ. Detenta sa la fel, e mai mult o chestie nativa si nu antrenata. Usurinta cu care isi misca picioarele, la fel, o caracteristica nativa. Forta sutului sau, la fel o caracateristica nativa. De ce nu are aceleasi calitati si Kaka, care are exact aceeasi inaltime ca si Ronaldo. Si te rog nu pune la indoiala profesionalismul lui Kaka pentru ca este genul de jucator care ramane dupa antrenament si continua exercitii sau vine inainte de antrenament si intra in sala de forta sau alte chestii de genul.

 

Iar despre cum se imbraca Ronaldo, sincer nu stiu cata lume apreciaza ca-si da el cu tone de gel in cap, ca are cercei in ambele urechi, ca se epileaza cu ceara probabil si in nas sau ca poarta sepcute roz si pantalonasi mulati. Eu sincer gust altfel de moda.

 

Pentru mine sunt cum s-a mai zis mai sus, doi jucatori diferiti, ce are Messi nu are Ronaldo si invers. Sunt comparati complet aiurea, insa daca este vorba sa facem o comparatie, o putem face pe tehnicitatea lor si pe eficienta lor. Faptul ca Messi se apuca si-ti insira meci de meci 3-4 jucatori cel putin si faptul ca are mult mai multe goluri si pase de gol, pentru mine, Messi este peste Ronaldo, cu mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca a luat balonul de aur pe merit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu zic ca a luat balonul de aur pe merit.

 

 

Depinde in ce situati, noi nu spunem ca nu l-a luat pe merit doar ca a fost ajutat foarte mult de echipa si majoritatea golurilor date de el sunt in slujba echipei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fi-v-ar piticu' de ras :-j, Messi ce face oameni buni pe teren? Doar fente, driblinguri absolut deloc .. el doar fenteaza pt. ca este pitic. Ronaldo in schimb face driblinguri, suturi de la distanta, SPECTACOL - ceea ce toti vrem sa vedem in fotbal. Messi cand suteaza parca da pase la portar :)), numai suturi nu sunt alea.

 

PUNETI-I FATA IN FATA PE CEI DOI: Messi si Ronaldo, cine ar iesi invingator? Eu cred ca Ronaldo pt. ca piticu' de Messi nu ar avea nici'o sansa in fata lui. MESSI ESTE INCOMPLET !!! Puneti-i sa dea cu capul in minge pe amandoi, cine da mai bine? Cred ca Ronaldo, pt. ca are si cea mai mare detenta din fotbal, cel putin pt inaltimea lui. In plus nimeni nu am vazut sa-l faca la cap, nici "marele" fundas Pique. Bine-inteles poate ca sunt altii care l-ar face la duelul aerian dar doar pt ca sunt mai inalti ca el, oricum la inaltimea lui nu e nimeni mai bun la duel aerian ca el, iar de loviturile libere nu discutam - Ronaldo executa senzational, e ca un fel de 'semnatura' a lui in schimb ce Messi executa ca majoritatea. :-j

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fi-v-ar piticu' de ras :-j, Messi ce face oameni buni pe teren? Doar fente, driblinguri absolut deloc .. el doar fenteaza pt. ca este pitic. Ronaldo in schimb face driblinguri, suturi de la distanta, SPECTACOL - ceea ce toti vrem sa vedem in fotbal. Messi cand suteaza parca da pase la portar :)), numai suturi nu sunt alea.

 

PUNETI-I FATA IN FATA PE CEI DOI: Messi si Ronaldo, cine ar iesi invingator? Eu cred ca Ronaldo pt. ca piticu' de Messi nu ar avea nici'o sansa in fata lui. MESSI ESTE INCOMPLET !!! Puneti-i sa dea cu capul in minge pe amandoi, cine da mai bine? Cred ca Ronaldo, pt. ca are si cea mai mare detenta din fotbal, cel putin pt inaltimea lui. In plus nimeni nu am vazut sa-l faca la cap, nici "marele" fundas Pique. Bine-inteles poate ca sunt altii care l-ar face la duelul aerian dar doar pt ca sunt mai inalti ca el, oricum la inaltimea lui nu e nimeni mai bun la duel aerian ca el, iar de loviturile libere nu discutam - Ronaldo executa senzational, e ca un fel de 'semnatura' a lui in schimb ce Messi executa ca majoritatea. :-j

 

Fotbalul nu se joaca 1 vs 1,fotbalul se joaca in echipe de 11 oameni ceea ce inseamna joc in echipa,assisturi,etc.

Messi a avut mai multe assisturi decat Ronaldo,da is buni amandoi.

Si acum veniti toti cu argumentele contra sau pro,fiecare are calitati bune,puncte forte dar si puncte slabe.

Ronaldo are punctul forte corpul de exemplu,Messi nu,Messi are altceva.

Amandoi sunt jucatori buni cat despre balon nu stiu ce sa zic,ce declaratii ai pus tu acolo ar trebuii sa fie adevarate pentru ca aia is oameni seriosi,nu-s romani..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concluzia la care am ajuns eu este ca, mai nou se voteaza pe baza assisturilor si a golurilor marcate de catre un jucator, mai putin pe talentul sau.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fotbalul nu se joaca 1 vs 1,fotbalul se joaca in echipe de 11 oameni ceea ce inseamna joc in echipa,assisturi,etc.

Messi a avut mai multe assisturi decat Ronaldo,da is buni amandoi.

Si acum veniti toti cu argumentele contra sau pro,fiecare are calitati bune,puncte forte dar si puncte slabe.

Ronaldo are punctul forte corpul de exemplu,Messi nu,Messi are altceva.

Amandoi sunt jucatori buni cat despre balon nu stiu ce sa zic,ce declaratii ai pus tu acolo ar trebuii sa fie adevarate pentru ca aia is oameni seriosi,nu-s romani..

M-am referit strict la ei doi, stiu ca fotbalul se joaca 11 vs 11, da' pt. cei care il simpatizeaza pe Messi nu exista echipa Barcelona, ei doar pe pitic il vad pe teren. Daca trece in viteza de 2 adversari, vezi Doamne ce-a facut?! Dar cand Ronaldo face driblinguri spectaculoase, suturi fabuloase de la distanta nu vad :-j.

 

 

Concluzia la care am ajuns eu este ca, mai nou se voteaza pe baza assisturilor si a golurilor marcate de catre un jucator, mai putin pe talentul sau.

 

Da, corect. Majoritatea oamenilor de fotbal in timpurile noastre se bazeaza mult mai mult pe statistici decat pe talentul fotbalistilor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai degeaba e talentat daca e un mingicar care freaca mingea aiurea pe teren. Conteaza trofeele si reusitele nu ca-si pune mingea pe dupa gat sau ca-i da lu unu mingea printre picioare la nu stiu ce faza.

 

Nu vreau sa va jignesc dar cand ziceti ca Ronaldo e talent inseamna ca habar n-aveti de fotbal si mi-am batut capu degeaba pe aici. V-am explicat in 1000 de feluri ca jocul lui Ronaldo se bazeaza 70% pe fizic si 30% pe talent, in timp ce la Messi este 100% talent. E pur si simplu o lupta intre David si Goliat, pe care o castiga absolut mereu David.

 

Bateti campii in ultimul hal, ultima dovada fiind chiar ultimul meci al Barcelonei, unde Messi a reusit un gol si 2 pase de gol.  Si nu au jucat cu orice echipa, ci cu Malaga, care este o echipa calificata in fazele superioare ale Champions League.

 

Uitati pe Messi ce combinatii facea cu colegii lui aseara, 9 pase in 9 secunde: http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/La+Liga/VIDEO+Barcelona+a+predat+si+Malagai+lectii+de+tiki-taka+9+pase+i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e sa fie adevarat ce e scris , sa il puna in locul lui Iniesta pe Van Persie sa vedem daca mai iese Ronaldo pe locul 2 :-j

 

Sunt Fan Messi , mie unul nu imi place Ronaldo , e prea arogant se vede si dupa "Pozitia" in care sta cand executa lovituri libere , zici ca ***** in c*r.

 

Ronaldo pe langa Messi e ceapa fratilor , Messi la Barcelona munceste de 10.000 de ori mai mult ca Ronaldo la Real :-j

 

Daca " ar veni Ronaldo la Barcelona " , nu prinde primul 11 ;) , la Barcelona trebuie munca , nu viteza -> Singura valoare a lui Ronaldo..

 

Executiile cu care Messi invinge portarii ( Scarite , Lovituri Libere ., etc..), sincer eu pe Ronaldo nu l-am vazut niciodata sa dea o scarita cum da Messi , Ronaldo doar cu calcaiele cu exterioarele si el cica e mare fotbalist .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fi-v-ar piticu' de ras :-j, Messi ce face oameni buni pe teren? Doar fente, driblinguri absolut deloc .. el doar fenteaza pt. ca este pitic. Ronaldo in schimb face driblinguri, suturi de la distanta, SPECTACOL - ceea ce toti vrem sa vedem in fotbal. Messi cand suteaza parca da pase la portar :)), numai suturi nu sunt alea.

 

PUNETI-I FATA IN FATA PE CEI DOI: Messi si Ronaldo, cine ar iesi invingator? Eu cred ca Ronaldo pt. ca piticu' de Messi nu ar avea nici'o sansa in fata lui. MESSI ESTE INCOMPLET !!! Puneti-i sa dea cu capul in minge pe amandoi, cine da mai bine? Cred ca Ronaldo, pt. ca are si cea mai mare detenta din fotbal, cel putin pt inaltimea lui. In plus nimeni nu am vazut sa-l faca la cap, nici "marele" fundas Pique. Bine-inteles poate ca sunt altii care l-ar face la duelul aerian dar doar pt ca sunt mai inalti ca el, oricum la inaltimea lui nu e nimeni mai bun la duel aerian ca el, iar de loviturile libere nu discutam - Ronaldo executa senzational, e ca un fel de 'semnatura' a lui in schimb ce Messi executa ca majoritatea. :-j

 

Tu te auzi ma cand zici prostiile alea?

 

Din cate vad, pentru tine, modelul tau de jucator ideal e ala inalt cefos, care trage ca pe camp, face biciclete si are miscare semnatura ca in Wrestling. :)))

Nu e counter strike sau fotbal in sala sa faca 1 vs 1.

 

Oh, si inca ceva, centrul lui de greutate este mult mai jos decat al lui Ronaldo, si totusi nu se arunca pe jos la orice atingere. Cum explici?

 

Nu vreau sa te jignesc, dar atata timp cat ai idei d-astea  nu stiu ce sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca nu intelegeti ce vreau sa zic :)). Nu-mi mai bat capu' ca n-are rost, o tineti pe-a voastra sus si tare. :)) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

The_Night , vorbim cand da Ronaldo , goluri din lovitura libera ca Messi :-j . Messi in ultimele meciuri din cate lovituri libere au fost majoritate au fost goluri sau bari care erau plasate direct in vinclu , pe langa Ronaldo a avut 30 de lovituri libere si a reusit un gol si ala din greseala de portar ca ia trecut mingea printre maini :-j.

 

Sa nu vb despre diferanta dintre Ronaldo si Messi .

 

Baloanele de Aur , vorbesc aici :> . Ronaldo cate are 1 parca ;)) , mai are de mancat si de jucat fotbal pana ajunge la 4 ;).

 

Sincer jucator mai cretin ca Ronaldo nu am vazut :)) . Dai gol din lovitura libera si iti arati muschii de la Picioare ? Sa fim seriosi nici femeile nu fac asta , dar el le intrece pe toate :-j.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...