Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

stefan94

[News] Call of Duty Ghosts: 1 miliard USD in prima zi

Recommended Posts

603.jpeg

 

Activision Publishing a anuntat ca noul shooter Call of Duty: Ghosts a avut incasari de peste 1 miliard de dolari americani in prima zi de la lansare, fiind contabilizate doar editiile retail. Microsoft a confirmat ca shooter-ul de la Activision s-a instalat pe primul loc in reteaua Xbox Live, fiind in acest moment cel mai jucat titlu. De asemenea, declaratia de presa Activision mai specifica faptul ca peste 4 miliarde de ore de joc online au fost inregistrate in toata lumea.

Lansarea Call of Duty Ghosts devine cel mai important eveniment media din lumea jocurilor, doborand recordul inregistrat de Grand Theft Auto 5, care a avut incasari de 800 milioane USD in 24 de ore.

Call of Duty Ghosts a fost lansat ieri, 5 noiembrie, pentru PC, PlayStation 3, Wii U si Xbox 360. Variantele pentru Xbox One si PlayStation 4 urmeaza sa ajunga in magazine in saptamanile urmatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Call Of Duty mi se pare un joc dea dreptul WOW sincer daca as avea de ales intre Ghosts si GTA V as alege Ghosts pentru ca mi se un joc de full ACTION sincer daca va avea asa mare succes si in Europa sigur va depasii pe cei de la Rockstars respectiv GTA V

Share this post


Link to post
Share on other sites

Call Of Duty mi se pare un joc dea dreptul WOW sincer daca as avea de ales intre Ghosts si GTA V as alege Ghosts pentru ca mi se un joc de full ACTION sincer daca va avea asa mare succes si in Europa sigur va depasii pe cei de la Rockstars respectiv GTA V

Ai foarte mare dreptate dar,au stricat seria cu aceste cerinte de sistem care nu si le poate permite orisicine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai foarte mare dreptate dar,au stricat seria cu aceste cerinte de sistem care nu si le poate permite orisicine.

 

Tocmai dainaia au facut 1 miliard in 24 de ore.

 

Daca faceau jocul sa fie rulat pe cerinte de sistem mai joase, automat si jocul era mai "jos"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai foarte mare dreptate dar,au stricat seria cu aceste cerinte de sistem care nu si le poate permite orisicine.

Cum a zis si D.Stefan daca cerintele de sistem ale jocului eram mai mici si grafica jocului si in general tot ce tine de joc nu mai era asa captivant,senzatia pe care o dadea jocul era una mai proasta si totodata nu mai era atractiva pentru jucatori ceea ce ar fii dus la un profit mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum a zis si D.Stefan daca cerintele de sistem ale jocului eram mai mici si grafica jocului si in general tot ce tine de joc nu mai era asa captivant,senzatia pe care o dadea jocul era una mai proasta si totodata nu mai era atractiva pentru jucatori ceea ce ar fii dus la un profit mai mic.

Voi vreti sa spuneti ca, titlurile precedente nu au facut profit?

Oricum,deja se transforma in Battlefield,pune mai mult pret pe grafica decat pe poveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar versiunile anterioare au facut profit dar la vremea lor configuratiile pc-urilor erau mult mai slaba,mi se pare normal odata ce au avansat configuratiile sa avanseze si cerintele si totodata jocul.

Nu ma pot pronunta in acest domeniu pentru ca nu am jucat aceasta versiune dar da fata de versiunile anterioare se observa un mare salt in ceea ce priveste grafica dar povestile ramand in urma..Ca ai adus vorba de Battlefield ,daca ar fii sa fac o comparatie intre Call of Duty Black Ops 2 si Battlefield 3 as alege Battlefield pentru actiunea pe care o da jocul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar versiunile anterioare au facut profit dar la vremea lor configuratiile pc-urilor erau mult mai slaba,mi se pare normal odata ce au avansat configuratiile sa avanseze si cerintele si totodata jocul.

Nu ma pot pronunta in acest domeniu pentru ca nu am jucat aceasta versiune dar da fata de versiunile anterioare se observa un mare salt in ceea ce priveste grafica dar povestile ramand in urma..Ca ai adus vorba de Battlefield ,daca ar fii sa fac o comparatie intre Call of Duty Black Ops 2 si Battlefield 3 as alege Battlefield pentru actiunea pe care o da jocul.

Au avansat direct la Dx 11.Am un prieten care are calculatorul foarte bun dar,din cauza Directx-ului nu poate sa joace,el avand DirectX 10.1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca au facut profit si celelalte. Dar in acelasi timp e normal sa creasca si cerintele de sistem... Inca o confirmare ca o investitie in componente de PC nu e profitabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un joc captiv din ce-am vazut din trailere, totusi au exagerat putin cu cerintele.

 

Minim 6GB RAM si recomandat 8GB RAM.

Pentru mine cel mai exagerat este GTX 760 @4GB, sincer nu e diferenta cu cea de 2GB. :-??

 

Recomand celor care nu au bani sa-si faca un PC, strangeti bani pentru un PS3 sau PS4, 100euro diferenta dintre ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-a dezamagit mult COD Ghost... Are 29gb Multy si sunt degeaba , hartile sunt foarte mari deci trebuie sa cauti cam 10 min pe cineva.Se blocheaza de prea multe ori,29gb pentru degeaba nu sunt folositi cu cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apreciez faptul ca jocul a fost lansat pentru toate platformele odata.

La polul opus, urasc RockStar pentru situatia actuala. Nu am inteles de ce isi lanseaza jocurile pe rand, pentru diferite platforme.

 

Din acest motiv Activision trage cu tunul la cate o lansare si depaseste concurenta.

 

Cat despre cerinte pentru Ghost, nu mi se pare cine stie ce, in afara de RAM ce e drept. Totusi, suntem in 2014 acusi, cred ca ar fi normal ca fiecare dintre noi sa avem macar o placa video si un procesor decent, asta daca nu vrem sa jucam in continuare san andreas si nfs carbon.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sa îmi dau si eu cu părerea.

Call of duty  a profitat in abundentă de tot ceea ce avea mai de preţ seria, fata de Battlefield. Povestea este mereu existenta si nu eşti lipsit de un target bine definit chiar de la începutul povestii si evident cireaşa de pe tort care acum nu cred ca mai este una singura, acestea fiind cinematicele existente la mai tot pasul, o piatra căzând, un bloc prăbuşindu-se pe jumătate si alte catastrofe ce ne delectează privirea de jucători sadici. Insă evident seria a trebuit sa vină si cu un update din punct de vedere grafic având in vedere mulţimea de jucători ce mereu au spus ca primesc acelaşi joc dar cu o alta poveste, acum suntem nevoiti sa facem mai toti cate un upgrade la PC ceea ce cred ca nu pe multi ii incanta aceasta noutate.

 

Cat $ si RockStar sunt de parere ca GTA V nu merita un ban deoarece nu primesti un plus de satisfactie online, dar Call Of Duty si Battlefield da. Cred ca asta a fost singura diferenta intre aceste jocuri si profitul obtinut chiar si in ciuda faptului ca sunt jocuri de cate o alta categorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din cate am jucat pana acum ( nu prea mult deoarece il am descarcat de pe torrent si are inca erori ) e foarte ok, pana la urma e bine sa puna si accent pe grafica dar mai important la un joc ramane totusi povestea in sine. Astept ca jocul sa apara intr-un bundle si il voi cumpara, acum bugetul nu-mi prea permite sa arunc cu banii, va dura ceva timp pana sa se intample asta, dar merita.

    Legat de partea cu cerintele, nu mi se par exagerate. Am laptop cu i5, 8 GB ram, placa video nVidia Geforce 630M si imi rendeaza aproape perfect, fara pic de low FPS in setari medium-high. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cat $ si RockStar sunt de parere ca GTA V nu merita un ban deoarece nu primesti un plus de satisfactie online, dar Call Of Duty si Battlefield da. Cred ca asta a fost singura diferenta intre aceste jocuri si profitul obtinut chiar si in ciuda faptului ca sunt jocuri de cate o alta categorie.

 

 

Nu are rost comparatia, este inutila.

GTA este un joc role-play, un open world mai bine zis. Este un joc de sine statator, cu o poveste ce urmeaza un sir de evenimente.

Pe cand CoD este un FPS, si cu asta am spus tot. Povestea conteaza prea putin. Misiunea ta este sa pleci din punctul A si sa omori tot pana ajungi in punctul B. Simplu.

 

Sunt mult jucatori de rpg-uri care practic nu inteleg rostul fps-urilor. Ceva gen "care e faza cu tipul asta de jocuri ? te impusti continuu ca stricatu' ?".

Comparatia nu isi are rostul, pentru ca practic nu se pot compara cele doua jocuri. Fiecare isi merita banii in sectorul sau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are rost comparatia, este inutila.

GTA este un joc role-play, un open world mai bine zis. Este un joc de sine statator, cu o poveste ce urmeaza un sir de evenimente.

Pe cand CoD este un FPS, si cu asta am spus tot. Povestea conteaza prea putin. Misiunea ta este sa pleci din punctul A si sa omori tot pana ajungi in punctul B. Simplu.

 

Sunt mult jucatori de rpg-uri care practic nu inteleg rostul fps-urilor. Ceva gen "care e faza cu tipul asta de jocuri ? te impusti continuu ca stricatu' ?".

Comparatia nu isi are rostul, pentru ca practic nu se pot compara cele doua jocuri. Fiecare isi merita banii in sectorul sau.

 

Am vrut sa ajung la aceasta tema, dar mi-a fost putin cam lene sa dezvolt. De asta am scris ca provin din categorii diferite.

Eu am incercat sa arat de ce isi merita banii COD.

 

Scuze 10.gif.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apreciez faptul ca jocul a fost lansat pentru toate platformele odata.

La polul opus, urasc RockStar pentru situatia actuala. Nu am inteles de ce isi lanseaza jocurile pe rand, pentru diferite platforme.

 

Din acest motiv Activision trage cu tunul la cate o lansare si depaseste concurenta.

 

Cat despre cerinte pentru Ghost, nu mi se pare cine stie ce, in afara de RAM ce e drept. Totusi, suntem in 2014 acusi, cred ca ar fi normal ca fiecare dintre noi sa avem macar o placa video si un procesor decent, asta daca nu vrem sa jucam in continuare san andreas si nfs carbon.

 

Fara surse citite, iti spun parearea logica si personala de ce RockStar lanseaza jocurile pe rand, si in special ultima data pentru PC. Pentru ca jocurile pentru PC sunt cel mai usor de piratat...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...